Bakan'dan internet sitelerine UYARI


'Ben YouTube'um, bana birşey olmaz' diyemezsin.YouTube’un ardından dünyaca ünlü günlük sitesi Blogger.com’un kapatılmasıyla, uluslararası sitelere yönelik kapatma kararları yeniden gündeme gelirken, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu sitelere uyarıda bulundu.
Türkiye’de para kazanan bu sitelerin, bu ülkenin kurallarına uyması gerektiğini belirterek, “‘Ben YouTube’um, ben Facebook’um bana kimse karışamaz’ diyemez. Keyfilik asla. Bu ülkede para kazanıyorsa, vergisini verip kaydını yaptıracak” dedi. Yıldırım, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’ne ait 6 Seyyar Mobil Kontrol İstasyonu’nun tanıtımının ardından, gazetecilerin, internet sitelerine uygulanan yasaklarla ilgili sorularını yanıtladı. Yıldırım, özellikle Atatürk’e hakaret, sanal kumar ve çocuk istismarı gibi konularda düzenleme yaptıklarını belirterek, bu suçların aynı zamanda TCK’da da yer aldığına işaret etti.

UYARDIK VE KAPATTIK
YouTube’un da Atatürk’e hakaret nedeniyle kapatıldığını anımsatan Yıldırım, site yöneticilerinin, bu videoyu kaldırmama konusunda gerekli hassasiyeti göstermediğini kaydetti. Amaçlarının yasak olmadığını ifade eden Yıldırım, hâkim kararı öncesinde bu sitelerin sözlü ve yazılı olarak uyarıldığını belirtti.

"KAZANAN VERGSİNİ ÖDER"
Yıldırım, yasaklara konu olan sitelerin büyük bölümünün yurtdışı kaynaklı olduğunu belirterek, bu siteleri uyardı. Yıldırım, şunları kaydetti: “Burada faaliyet gösteriyorlarsa bu ülkenin kanunlarına tabi olduklarını bilmeleri lazım. Bazıları, ‘Biz sizin yasalarınıza tabi değiliz, siz bize karışamazsınız’ diyor. Bunun bizim açımızdan hiçbir kıymeti yoktur. Burada para kazanıyorsa, vergi dairesine kayıt olacak, gelecek yetki belgesi alacak. Ama ‘Ben YouTube’um, ben Facebook’um, bana kimse karışamaz’ derse, buna müsaade etmeyiz. Keyfilik asla. Ama yasalara uyarsa, başımızın üzerinde yeri var.” (Akşam)

ensonhaber