Microsoft yeni yazılımını duyurdu


Microsoft, geçtiğimiz ay Steve Ballmer tarafından 'çıtlatılan' yeni yazılımını duyurdu.
Microsoft, gerçekleştirdiği “Professional Developers

Conference” (Profesyonel Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinde yeni işletim sistemi Windows 7’nin temel özellikleri ve yeniliklerini anlattı, ancak firmanın geçtiğimiz ay şirketin CEO’su Steve Ballmer’ın bilişim dünyasına çıtlattığı “Cloud Computing” uygulama platformu Microsoft Windows Azure çok daha fazla ilgi gördü.
Bill Gates’in Microsoft’tan emekliye ayrılmasıyla boşalan koltuklardan biri olan yazılım geliştirme ekibi yöneticiliği pozisyonuna yerleşen Ray Ozzie tarafından tanıtılan Microsoft Windows Azure, bir işletim sistemi değil. Yazılım geliştiriciler tarafından kullanılması hedeflenen Azure, geliştiricilerin çevrimiçi yazılımlar programlama ve barındırma hizmeti vermeyi hedefliyor. Bu şekilde geliştiriciler, ürettikleri yazılımların çalışması için kendi barındırma çözümlerini geliştirmek yerine sırtlarını Microsoft’un sunucularına dayayabilecekler.
Los Angeles’da gerçekleştirilen konferansta konuşan Ozzie, Microsoft Azure’nin bir “Cloud Computing” uygulaması olmak yerine, geliştiricilerin kendi uygulamalarını çevrimiçi olarak geliştirip, kullanıma açmalarına olanak tanıyacak bir platform olacağını belirtti. Ozzie, bu şekilde daha güçlü Cloud Computing uygulamalarının geliştirilebileceğini ifade ediyor.
“CLOUD COMPUTING” NEDİR
Henüz tam olarak Türkçeleştirilememiş olsa da “Bilgisayar Bulutu” olarak tanımlanıyor. Bir çok bilgisayarın güçlü bir ağ ile birbirine bağlanarak kolektif bir “işlem ve depolama bulutu” oluşturmasıyla, gelecekte fiziksel bir depolama birimi ya da güçlü bir işlem kapasitesine gerek olmadan kişisel bilgisayar işlemlerinin yapılmasını mümkün kılacak bir yapılanma olarak ifade ediliyor.

ensonhaber