Cepte vergi indirimi olabilirTurkcell Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, HABERTÜRK'te Özlem Dalga'ya konuştu

11.11.2008 09:32 Turkcell Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, sektörde yüzde 58’e kadar varan vergilerin olduğunu belirterek bu durumda bazı iyileştirmelerin gündemde olduğunu söyledi. "Özellikle şu andaki gidişatın data tarafından internet erişimiyle ilgili vergilerin, özel iletişim vergilerinin azaltılmasıyla ilgili bir süreç yaşanıyor" diyen Öztürkler Özlem Dalga ile olan söyleşisini şu sözler ile sürdürdü: Hem Telekom kurumumuz hem de ilgili bakanlığımız bu konuda çalışmalar yapıyor, Maliye Bakanlığı'yla birlikte. Eğer bu olursa iyi bir başlangıç olur, tabii ki yüzde 58 çok yüksek bir rakam. Fakat bunlar azaldıkça kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine almak dahil olmak üzere toplam vergi gelirlerinin artmasını sağlayarak sektör ve ilgili devlet kurumları hepimiz aslında yolumuza devam edebiliriz. Böyle bir fırsat olarak da görüyoruz biz bunu. Çünkü internet erişimi çok az, mobil geniş bant şu anda yok, bu imkanların gelmesiyle birlikte vergiler fiyatlamayı daha da cazip hale getireceğinden büyüme devam eder.

Ö.D: Evet, data tarafında ilk etapta bir vergi müjdesi indirimi olabilir diyorsunuz, iyi bir başlangıç olur dediniz. Peki 28 kasımdaki 3G ihalesinde piyasaya dördüncü bir yarışmacı girebilir mi, ne dersiniz?

K.Ö: Böyle bir imkan var çünkü 4 tip lisans verilecek. 3 operatör var, her operatörün bir lisans aldığını varsayarsak 4. ye de bir talip çıkabilir. Şu ana kadar bir isim duymadık, olabilir, olasıdır, rekabet böylece daha da pekişir. Ülkemiz için 3G teknolojisi geniş bant çok önemli. Her ne şekilde olursa olsun bu fırsatı mevcut operatörlerin değerlendirmesi ve bu teknoloji imkanlarını Türkiye'ye getirmesi daha önemli diye düşünüyoruz.

Ö.D: Türkiye'de numara taşınabilirliğinin piyasadaki yarışı hızlandıracağı düşünülüyor, dış basında da bu oldukça detaylı yer almıştı bugün. Sizde son durum ne olacak, nedir yeni gelen yatırımcıları nasıl etkileyecek, sizin durumunuzu nasıl etkileyecek?

K.Ö: Numara taşınabilirliği konusu aslında Türkiye’ye özel bir konu değil, birçok ülkede bu konuda markalar var ve bu geçişi yaşamış birçok ülke var. Biz de bu geçişi 9 kasım’dan itibaren yaşıyoruz ama hazırlık süreçlerimiz de aslında 1-2 senedir sürüyor, operatörler düzenlemeleri biliyorlar ve sistemlerini bu anlamda kurup geçişe kolaylık sağlamak için gereken çalışmaları yapıyorlar. Dünyada major sektör değişiklikleri sektörlerde pazar payı değişiklikleri yarattığını görmediğimiz bir süreç. Biz numara taşınabilirliğini çalışırken bunu da aklımızda tutarak uzun süredir yapmakta olduğumuz gibi faydalar dünyasını geliştirmeye pekiştirmeye devam ettik, kaliteli kapsama alanına önem verdik. Toplamda geniş abone bazımıza en iyi fiyat faydasını sunmak için çalıştık, madde işbirlikleri yaptık, hizmet konusunda da daha iyi imkanlar sunmaya çalıştık ve hizmette farklılaşmaya çalıştık.

Ö.D: Dünyada nasıl etkilemiş, onu biraz konuşalım.

K.Ö: Dünyada yüzde 1 ile 10 arasında pazar paylarını etkileyebilen yani toplamda abonelerin yüzde 1 veya 10 arasında geçiş yapabildiği süreç gibi buna bakmak lazım. Onlar işte pazar dengelerini ve pazardaki operatörlerin sunduğu hizmetlere ve bu hizmetlerden müşterilerin ne kadar memnun olup olmadığına bağlı olarak değişen dengeler.

Ö.D: Müşteri memnuniyeti ön plana çıkıyor burada, peki Turkcell nasıl bir strateji izliyor, onu biraz konuşalım.

K.Ö: Biz müşteri memnuniyetine yönelik çalışmalar yapıyoruz ve müşteri hizmetleri tarafında da yüzde yüz sahibi olduğumuz bir çağrı merkezimiz var. Hem yurt içinde hem yurt dışında aslında iştiraklerimize de destek olan bir çağrı merkezi. Bu alanda çok ilerlemeler kaydettik. Dolayısıyla hem hizmette hem serviste ciddi bir noktadayız Turkcell olarak. Bu anlamda Türkiye’de pazar paylarını major biçimde etkileyecek bir süreç olarak biz numara taşınabilirliğini hiç görmedik, bundan önce de söyledik.

Ö.D: Yüzde kaç değişmesini bekliyorsunuz pazar paylarının?

K.Ö: Oran vermem çok zor fakat biz yüzde 10’lara varmayacağını, bunun epey altında kalacağını, Türkiye’de baktığımız zaman yaklaşık olarak 20 milyon hat zaten sirkülasyon içerisinde. Yani 2007 rakamı aşağı yukarı 2008 içerisindeki tahminler bu şekilde. Dolayısıyla mobil sektörde rekabet var ve müşteriler beklentilerine göre, ihtiyaçlarına göre operatör seçimlerini numaralarını değiştirme kaydıyla yapabiliyorlar. Numaralarını değiştirmeden de değişim yapabilecekler, bu ilave bir avantaj getiriyor tabii. Ancak ciddi bir tercih kayışı olabileceğini düşünmüyoruz. Bunu da neye göre söylüyoruz, geçen hafta üçüncü çeyrek sonuçlarımızı açıkladık.

Ö.D: Oraya gelmeden önce aslında şimdi Türk mobil piyasası için ufukta bir değişim var, bunu herkes merakla izliyor. Nasıl değişecek, piyasaya ne gibi değişiklikler getirecek bu numara taşınabilirliği, ne diyorsunuz?

K.Ö: Hizmet anlamında farklılık yaratmaya çalışacak operatörler, daha iyi imkanları zaten rekabet oldukça biz bütün operatörler müşterilere sunmaya devam ediyoruz. Mesela altyapı anlamında yatırımlara bakınca 600 milyon dolar şebeke kalitesini kapsamaya kapasiteye bu sene sadece yatırım yapıyoruz. Mesela numara taşınabilirliği ile birlikte 28 kasım’da 3G ihalesi var, hayatımız aslında 3G ile geniş bant internet erişimi ile ilgili ve diğer görüntülü hizmetlerle ilgili daha da zenginleşecek. Dolayısıyla hizmeti sunarken bizler bu farklılıkları yaşatarak daha iyi müşteriye iletme daha iyi fiyatlama daha kaliteyi arttırma ve hizmeti daha iyi verme anlamında ve rekabet içerisinde olacağız.

Ö.D: Müşteri hiç kuşkusuz karlı çıkacak. Sizin bedava konuş diye de bir kampanyanız vardı, neydi orada 1 milyon aboneye mi sağlıyordu?

K.Ö: Şimdi 1 milyon aboneye kadar iki gün 8040’a...

Ö.D: Doldu mu o limit, ilgi nasıl?

K.Ö: Henüz dolmadı o limit. Ama çok iyi, ciddi bir şekilde ilgi var. Bunun gibi kampanyalarımız hep vardı, devam edecek. Biliyorsunuz bu sene fiyatlamayla ilgili bir çok kampanyamız da var, reklamlarımız da var. Dolayısıyla bize göre numara taşınabilirliği sürecine özel değil, ama olağan süreç içerisinde yaptığımız bir çok yatırım ve bunları imkanlar diye görmek lazım.

Ö.D: Evet şimdi Turkcell'in son çeyrek rakamları gerçekten etkileyiciydi. 1 milyon yeni abone sağladı ve yatırımlar için 2.3 milyar dolar hazır nakiti var. Nakitte olan firmaların krizleri fırsata çevirebileceklerini burada yayınlarımızda konuşuyoruz. Ancak rakiplere göre ortalama olarak aboneler için daha pahalı şeklinde de yorum okudum ben Financial Times’da. Ne diyorsunuz, sizden alalım buna karşılık ilk değerlendirmeyi?

K.Ö: Buna düzeltme yapmaya ihtiyacımız var aslında. En geniş 36.3 milyon abone bazımız var. Ve Türkiye’de en geniş abone bazına en uygun fiyatı sunan operatör olarak biz varız. Aynı zamanda bunu yaparken en iyi kaliteyi ve altyapı imkanlarını da sağlıyoruz. Katma değerli servisler ve marka işbirlikleriyle de ses ve datada verdiğimiz imkanları pekiştiriyoruz. Dolayısıyla pahalılık anlamında bu düzeltmeyi yapmakta yarar var. Aksine en uygun fiyatı sunar biçimdeyiz. Bu dönüşlerinin tercihini etkiliyor. Üçüncü çeyrekte sizin söylediğiniz gibi yaklaşık bir milyon abone ve özellikle numara taşınabilirliği ile çok yoğun bir rekabetin olduğu dönemde Turkcell’i tercih etti. Finansal anlamda da şirket başarılı, gelir anlamında yüzde 19 büyüdü, operasyonel karlılıkta yüzde 41 marjı yakaladı, karlılıkta da yüzde 50 civarında bir büyümemiz var. Nakitimiz var. Bu nakti en iyi şekilde değerlendirme düşüncesindeyiz. 3G ihalesi ile birlikte kaliteye, altyapıya ve yeni bir teknolojiye yatırım yapıyor olacağız önümüzdeki sene içerisinde. Tabii ki bölgede de yatırım fiyatı fırsatlarını satın alma anlamında değerlendiriyoruz. Ukrayna'da, Belarus'ta operasyonumuz var. Belarus'a bu sene girdik, bunun yanında Fintur şirketimizle Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan’da operasyonumuz var. Yani 36.3 milyon Türkiye’de abonemiz varken toplamda 60 milyon aslında abonemiz var yurtdışı iştiraklerimizle birlikte. Konsolide rakamlarımızda da ciddi tabii bir etkisi var uluslararası operasyonlarımızın.


haberturk