hurriyet.com.trMicrosoft, WinHEC konferansında Windows 7'nin donanım uyumluluğu konusunu masaya yatırdı.

Daha önce gerçekleşen PDC etkinliğinden sonra, bu hafta da Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) gerçekleştirildi.
Tamamen Windows 7'nin etkisinde gerçekleşmiş olan PDC'den sonra, 5-7 Kasım arasında gerçekleşen WinHEC'de de çıkacak olan işletim sistemi konu edildi. Fakat bu konferans donanımlar üzerine olduğu için işletim sisteminin donanım desteği masaya yatırıldı. Özellikle Flash tabanlı diskler gün geçtikçe daha da büyük bir rol oynuyor.
Katı durum diskleri (SSD) ve diğer NAND-Flash bellek modülleri Microsoft tarafından NVM (Non-Volatile Memory) başlığı altında incelendi. Windows 7 bu tip diskleri tanıyabilecek ve avantajlarından faydalanabilecek. Özellikle çok kısa erişim süreleri sunan bu diskler birçok avantajı beraberinde getirecek.
Oturumlarda SSD'ler için dosya sisteminin nasıl optimize edileceği de konuşuldu. Bununla beraber Microsoft, Windows 7'nin Flash-tabanlı netbook'larda nasıl bir avantaj sunacağını ön plana çıkarmak istiyor. Microsoft PC3 takımının yöneticisi Leon Braginski şöyle diyor: "Flash tabanlı netbook'ların farklı iş yüklerine bağlı olarak ne kadar süre çalışabildiklerini hesaplamayı izah edeceğiz."
Windows 7 kablosuz iletişim konusunda da bir dizi iyileştirme sunacak ve yeni standartları destekleyecek. WinHEC 2008 oturum listesine bakıldığında, Bluetooth ve WiFi ile ilgili birçok organizasyonun yapıldığı ortaya çıkıyor.


hurriyet