Kaybolan paran burada


Sanal ortamın popüler sitelerinde imzası olan Ersan Özer, şimdi yeni bir proje ile yine merakımızı kaşıyorSanal ortamın popüler sitelerinde imzası olan Ersan Özer, şimdi yeni bir proje ile yine merakımızı kaşıyor. Bu projeye göre her gün İstanbul’un bir semtinde 5 YTL kayboluyor ve Paramkayboldu.com - Cüzdanına baksana! sitesinde seri numarası veriliyor.
Bundan sonrasıysa PlayStation 3, Nintendo Wii, Nintendo DS, iPhone ve PSP gibi hediyeleri kazanmak isteyenlere düşüyor. Elinize geçen her 5 YTL’nin seri numarasını takip edip sitedeki numaralarla karşılaştırarak bu hediyelerden birini kazanmak elinizde. İhtiyacınız olan biraz şans ve bol miktarda da dikkat!

Proje nasıl ortaya çıktı?
Fikir bir gece aklıma geldi. Kağıt paraların üzerindeki seri numaraların tekil olması üzerine bir şey yapılabilir mi diye düşündüm. Ardından buna, sanki köpeği kaybolup da ödül verenler gibi, ‘canımdan çok sevdiğim 5 liram kayboldu, bulana PlayStation 3 vereceğim’ gibi bir kılıf uydurdum. Fikri paylaştığımda herkes değişik ve eğlenceli buldu. Çalıştığımız hukuk bürosu yasal bir sakınca olmadığını söyledi. Kısa bir çalışmanın ardından da bu hafta ‘paramkayboldu.com’u açtık.

Projeye olan ilgi bugüne kadar nasıldı ve geri dönüşümleri nasıl oldu?
Siteyi açalı birkaç gün oldu. Aslında büyük beklentilerimiz yok. ‘Ne güzel fikir’ denmesi bana yetiyor da artıyor. Dünyada ilk olduğundan beğeni toplayacağını düşünüyordum, tahmin ettiğim gibi oldu. Yeni bir fikir olduğu için anlamayanlar çıktı. ‘Kaybettiğimiz paraları mı burada bulacağız?’ diyen o kadar çok insan oldu ki, buna şaşırdık. ‘Paraları dolaşıma verip vermediğinizi nereden bileceğiz?’ diyen büyük bir güvensiz kitle de var. Onları da anlamakta güçlük çekiyorum çünkü sonuçta bu bir oyun ve elbette ödül de bu oyunun olmazsa olmazı. Keşke tüm paralar geri gelse de tüm ödülleri verebilsek.

ARABA VERMEK İSTEYEN FİRMA VAR
Vaat ettiğiniz hediyeler arasında PSP, PlayStation 3 ve Nintendo Wii gibi ürünler vardı. 5 YTL’nin peşine düşenleri yeni hediyeler bekliyor mu?
Ödül 1 sene boyunca geçerli olduğu için, 1 senede eskimeyecek ürünleri seçiyoruz. Sponsor olmak için başvuranlar var. Hatta bir firma araba vermek istiyor. Bunları değerlendiriyoruz. Site duyuldukça verilen ödüllerin değeri de artacak diye düşünüyorum.

Bu interaktif projenin sadece sanal ortamda değil de gerçek hayatta da vuku bulması esas niyetiniz miydi?
Bu aslında tam manasıyla bir internet projesi değil benim gözümde. Aynı oyunu AKŞAM Gazetesi yahut SHOW TV de yapabilirdi. ‘Paramkayboldu.com’ projesinde internet sadece bir araç. Bu, oyunu duyurduğumuz bir platform. O nedenle önümüzdeki günlerde bizi taklit edenlerin çıkacağını düşünüyorum. Ama bundan gocunmuyorum. Reha Muhtar ‘itiraf.com’ rüzgarından etkilenip itiraf programı yaptığında da aynı keyfi yaşamıştım.

ensonhaber