Kışkırtan Programlar


Autodesk, MAXimedia 2008 etkinliğini 13 Kasım 2008 tarihinde İstanbul Modern'de gerçekleştirdi.Etkinlikte, geçtiğimiz haftalarda satın alınan 3 boyutlu modelleme ve animasyon yazılımı Softimage’ın (xsi) yeni sürümünün yolda olduğu belirtildi. Firma bu yıl 10 yaşına giren Autodesk Maya’nın 2009 sürümü ile birlikte endüstri lideri yazılımı Autodesk 3ds Max 2009 sürümünü katılımcılara tanıttı.
Her geçen gün kitleler tarafından daha büyük ilgi gören görsel iletişim ve tasarımın en uç noktası olan 3 boyutlu modelleme ve animasyon yazılımlarında dünya lideri Autodesk, Hollywood başta olmak üzere bir çok film stüdyosunun tercihi olan 3ds Max yazılımının 2009 sürümü ile birlikte ürün yelpazesinin geri kalanının yeni sürümlerini tanıttı.
2009 sürümü ile 10 yılı geride bırakan bilim ve teknoloji dalında Oscar ödüllü Maya, yeni sürümüyle daha hızlı modelleme, sahne boyutu ve karmaşıklığı katlanarak büyüyen çalışmalar için daha iyi yönetim araçları, yeni katlama kanalı (render pass) geliştirmeleri, canlı kas ve derininkine benzer hareketleri yaratmaya yardımcı olan Maya Muscle, UV düzenlemesinde geliştirmeler gibi yenilikler içeriyor.
Endüstrinin en çok kullandığı bir diğer yazılım olan 3ds Max’in 2009 sürümüyle birlikte mimarlari tasarım geliştirme yazılımı Revit Architecture üzerinde modellenen binaların 3ds Max içine aktarılışında iyileştirmeler getiriyor. Yazılımın 2009 sürümü mimari yapıların iç mekanlarında güneş ışığının yılın farklı zamanlarında gün boyunca hangi açılarla gireceğini otomatik olarak hesaplayan bir modül de içeriyor. Mimarlar bu modül sayesinde tasarladıkları binaların ne kadar aydınlık olacağını görme şansı buluyorlar.
3ds Max yazılımın 2009 sürümünün diğer yenilikleri hassas kontrol imkanı sunarak kaplamaların hızlıca tamamlanmasını sağlayan Reveal Kaplama, karakterlerin el ve ayaklarının aynı özelliklerde tanımlanamabilmesi sayesinde 4 ayaklı karakterlerin canlandırılmasını kolayca tamamlayan Biped Geliştirmeleri, yazılım geliştirme kiti içerisinde Microsoft tarafından geliştirilen .NET uygulama ortamı desteği sunuluyor.
NTVMSNBC muhabirinin Autodesk yetkilerinden aldığı bir diğer haber ise, eğitim aldıkları okullardan edu.tr uzantılı e-posta sahibi olan Türk öğrencilerin de artık endüstri lideri firma tarafından yayınlanan yazılımların ticari olmayan (Non-Commercial) eğitim amaçlı kullanımlar için ücretsiz tek kullanıcı lisansı elde edebilecekleri oldu.
Öğrenciler, Autodesk’in öğrenci topluluğu Autodesk Student Community’nin http://students.autodesk.com/ adresli internet sitesi üzerinden sahip oldukları edu.tr uzantılı e-posta adresleriyle yeni kayıt yaptırıp, firmanın ücretsiz olarak sunduğu yazılımları lisanslı olarak sistemlerine yükleyebilirler. (NTV)

ensonhaber