Geleneksel DSLR kameraları unutun; fotoğrafta devrim yaratacak DSMC kameralara merhaba deyin.


Anı yakalama anlayışını baştan aşağı değiştirmeye hazırlanan RED firmasının yeni kamerası, kamera sistemleri için de bir dönüm noktası olabilir.
RED, Digital Still & Motion Camera(DSMC) olarak tanımladığı yeni kamera sistemiyle ilgili detayları su yüzüne çıkardı. DSMC'nin pek çok varyasyonla kullanılabildiğini ifade eden şirketin CEO'su Jim Jannard, DSMC'nin istenildiğinde bir sinema kamerasına ya da bir DSLR'ye çevrilebileceğini belirtti.
Scarlet ve daha pahalı olan EPIC isminde iki farklı "beyin"den birini seçebilen kullanıcılar, bu beyinlere ekleyecekleri parçalarla yüzbinlerce farklı konfigürasyon oluşturabiliyor. Bu sayede beyinler, isteğe göre hem bir DSLR'ye, hem de yüksek çözünürlüklü bir video kameraya temel oluşturabiliyor.
Açıklanan spesifikasyonlar ise şöyle: 2/3 inç'ten başlayan ve 6x17cm'ye kadar uzanan sensör ebatları ve 4.9 MP'den 261MP'e kadar uzanan resim çözünürlüğü...
Fiyatlar ve bulunabilirlik...
2010 yılında piyasada olması beklenen DSCM kameraların fiyatları ise, farklı beyin ve konfigürasyon seçeneklerine göre değişiyor. Özetlemek gerekirse, Scarlet sistemleri 2.500 Dolardan başlayacak ve 12.000 Dolara kadar uzanabilecek. Epic sistemleri ise 28.000 Dolardan başlayarak 55.000 Dolara kadar çıkabilecek. Tabi zaman içerisinde piyasaya sürülecek yeni aparatlarla bu fiyat aralıklarında değişiklikler yaşanabilecek.


hurriyet