BBC'de yer alan habere göre Birleşmiş Milletler'in nükleer izleme örgütü olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), nükleer bitki yetiştirme tekniklerine yapılacak yatırımın dünyayı doyurmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Kuruluş, bitkiler ya da tohumlarının bilim adamlarınca radyasyona maruz bırakılmasının doğal genetik mutasyonları hızlandırabileceğini kaydetti.

Örgüte göre bu yolla tartışmalı bir yöntem olan genetik mühendisliğine başvurmadan daha dayanıklı nesiller üretmek mümkün olabilecek.

UAEK ayrıca bu yolla üretilen bitkilerin zorlu iklim koşullarına ve haşereler ile hastalıklara karşı daha dayanıklı olabileceklerini de belirtiyor.

Bitkileri etkileyen hastalıklar özellikle kuraklık ve sel gibi koşullarda daha da zorlayıcı hale gelebiliyor.

'Mutasyon başlatma'

Bilim adamlarına göre bu teknik bitkilerin kendine özgü doğal gelişme süreçlerini hızlandırıyor.

Mutasyon başlatma olarak adlandırılan teknik, seksen yılı aşkın bir süredir kullanılmaktaydı.

Ancak UAEK şimdi bu tekniğe daha fazla yatırım yapılmasını istiyor.

Bu teknik son olarak Vietnam'da yüksek verimli pirinç, Peru'da arpa, Kenya'da buğday ve Batı Afrika'da patatese benzer bir gıda olan manyok bitkisinin geliştirilmesinde kullanılmıştı.

'Daha az riskli'

Çevreci Greenpeace örgütünün uluslararası bilim ünitesinden Janet Cotter, nükleer bitki üretim teknolojisinin, bitkilerin genetiğinin değiştirilmesine oranla daha az riskli bir yöntem olduğunu kabul etti.

Cotter bununla beraber verimliliği artırmak için daha az riskli yöntemlerin de mevcut olduğunu kaydetti.

Örneğin işaret yardımlı seleksiyon adı verilen teknikle, genler hakkındaki var olan bilgiler, geleneksel tarım yöntemlerini geliştirmek için kullanılıyor.

İHA