Meteorların, hayatın ortaya çıkması konusunda çok önemli işlev üstlendiği belirlendi.METEORİTLERİN (göktaşlarının), yeryüzünde hayatın ortaya çıkması konusunda çok önemli işlev üstlendiği bildirildi

“Nature Geoscience” dergisinin son sayısında yayımlanan makaleye göre, Japon bilim adamları meteoritlerin hayatın oluşmasındaki etkisini laboratuvar ortamında inceledi.

“Kondritik meteoritler” organik moleküllerin ortaya çıkması için elzem olan karbon, demir ve nikel elementlerini ihtiva ediyor. Yoşihiro Furukava başkanlığındaki araştırmacılar, “kondritik meteoritlerin” ilkel okyanusa düştükleri şartları yeniden oluşturdular.

Araştırmacılar, deneyler sonucunda aralarında aminoasit ve yağ asitlerinin de bulunduğu çok sayıda organik molekül oluştuğunu görünce, meteoritlerin tetiklediği sentezlerin, organik moleküllerin oluşumunda önemli rol oynadığına hükmetti.

Ekip, hayatın gelişmesi için gerekli organik moleküllerin çoğunun, karbon ve demir içeren dünya dışı cisimlerin milyarlarca yıl önce ve milyonlarca yıl boyunca okyanuslara düşmesiyle oluştuğu sonucuna vardı.

Haber: AA