TÜRKSAT 4A geliyor


2011'de fırlatılması planlanan TÜRKSAT 4A uydusunun yapımına gelecek yıl nisan ayında başlanak.TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türkiye'nin yeni uydusu TÜRKSAT 4A'nın teknik özelliklerine ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirtti. Uydunun kapsama alanlarının belirlendiğini kaydeden Dalbay, uydunun yapımı için bu ay firmalarla temasa geçeceklerini söyledi.

4A 2011'İN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE FIRLATILACAK
Firmalarla yapacakları değerlendirmelerin ardından 2009 başında ihaleye çıkacaklarını bildiren Dalbay, 4A'nın Nisan 2009'da üretimine başalanacağını belirtti.

TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay, 42 derece Doğu boylamındaki uydularından Orta Asya ülkelerinin ardından Avrupa ülkelerinin de yayın yapmasını hedeflediklerini, bu kapsamda yapılacak 4A'nın kapsama alanına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi. Dalbay, şunları kaydetti:

DAHA GENİŞ BİR ALANDA HİZMETE GİRECEK
''TÜRKSAT 4A, mevcut doğu ve batı kapsama alanına ilave olarak kuzey ve orta Afrika'yı kapsayacak. 4A'nın fırlatılmasıyla Türk uydularının kapsama alanı Amerika'nın doğu sahillerinden Çin'e, güneyde Arap Yarımadası ve Orta Afrika'ya kadar uzanacak. Böylece, 4A'nın hizmete girmesi ile teknik olarak 42 derece doğu boylamından kapsayabileceğimiz maksimum alana ulaşmış olacağız.''

AA

ensonhaber