Sahibinden uzay mekiği


hurriyet.com.tr
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} NASA, iki ünlü uzay mekiğini satmaya hazırlanıyor. Mekiklere sahip olmanın şartları ve bedeli burada.

Geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yapan NASA, 2010 yılında misyonunu tamamlaması beklenen ve her biri minimum 42 milyon Dolarlık bir fiyata sahip olan uzay mekiklerini satışa sunacağını duyurdu. Bu fiyata nakliye ücreti de dahil!
NASA, 2010 yılında görevleri sona erecek olan uzay mekiklerini satarak yeni nesil Ares roketleri nedeniyle bir süredir üstesinden gelmeye çabaladığı bütçe açığını da kapatmayı hedefliyor. Bu uzay mekiklerini herhangi bir kişiye satmayı planlamadıklarını ifade eden NASA yetkilileri, şu ana kadar daha çok müze, eğitim kurumları ve bu gibi uygun organizasyonlara hitaben bu satışın yapılmasını öngörüyor.
Satışın sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırı içinde gerçekleşeceğini de belirten NASA yetkileri, ellerinde bulunan üç uzay mekiğinden ikisini bu şekilde satışa sürmeyi planlarken, kalan diğer uzay mekiğinin ise devletin denetiminde olacağının altını çizdi. Discovery, Atlantis ve Endeavour isimli mekiklerden hangi ikisinin satılacağını ise talep belirleyecek...