2008'in en önemli 10 bilimsel olayı - 2008'in en önemli 10 bilimsel olayı hakkında

2008 yılında, tüm dünyayı sarsan birçok önemli gelişme yaşandı.2008 yılı bilim dünyasını sarsacak, felaket senaryolarına konu olacak bilimsel gelişmelerin yaşandığı önemli bir yıl olarak tarihe geçti.

Gerçekleştirildiği anda dünyanın yok olacağı söylentileriyle uzun süre gündemde kalan Big Bang Deneyi gibi, bilim dünyasının yanı sıra tüm insanlığı ilgilendiren en önemli bilimsel olaylar hangileri?

İşte 2008 yılının en önemli 10 bilimsel olayı!

Evrenin oluşum sırlarını ortaya çıkartması beklenen proje, yalnızca 2008'in değil tüm zamanların en büyük ve en çok konuşulan deneyi oldu. Big Bang patlamasından sonraki koşulları yaratarak maddenin sır perdesini aralayabilmeyi amaçlayan deney, dünyanın sonuyla ilgili felaket senaryolarının yazılmasına neden olmuştu. Bing Bang Deneyi olarak da adlandırılan deneyin ilk aşaması başarıyla tamamlanırken, daha sonra çıkan arızaların giderilmesi amacıyla deneye bir süre ara verilmişti.
Nasa'nın Mars'a gönderdiği Phoneix (Anka Kuşu) uzay aracının, gezegenin kuzey kutbuna inmesi 'Mars'ta hayat var mıydı?' sorusunun yanıtı için çok büyük bir adım oldu. Anka Kuşu, gezegene inişinden kısa bir süre sonra kuzey kutup bölgesinde, mikrobik düzeyde de olsa bu gezegende bugün veya geçmişte yaşam olabileceğine ilişkin önemli bir bulgu olan 'buz'u bulmayı başardı.
Çin’in tamamen kendi imkanıyla uzaya yolladığı üçüncü yörünge kapsülü Şıncou-7’deki (Kutsal Tekne) astronotlar uzay yürüyüşüne çıktı. Böylece Çin, ABD ve eski SSCB'den sonra uzayda yürüyüş yapan üçüncü ülke oldu.
ABD’deki bilim adamları, tamamen yapay canlılar oluşturmak için ilk adımları attı. Bilim adamı Craig Venter, ilk kez bir bakterinin sentetik, yani yapay DNA dizilimini oluşturmayı başardı. Bilim adamları, tamamiyle labaratuar ortamında hayat verilmiş canlılar için çalışmalarını sürdürüyor.
Güneş Sistemi’nin dışında, Dünya’nın kütlesinden en az 30 kat büyük toplam 45 gezegen tespit edildi.Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, üç boyutlu nesnelerin çevresindeki ışığı bükerek onları görünmez yapabilecek bir malzeme geliştirdi. Araştırmacılar gelecekte, insanları bile gizleyebilecek kadar büyük malzemeler yapılabileceğini söylüyor.
Doğal hayatı koruma uzmanları Afrika’daki Kongo Cumhuriyeti’nin el değmemiş bir bölgesinde en az 125 bin gorilin varlığını keşfettiklerini açıkladı. Gorillerin dünya üzerindeki nüfusunun 100 binden az olduğu tahmin ediliyordu.
Almanya’da M.Ö. 4.600 yılına ait bir mezardan, bilinen en eski çekirdek aile ortaya çıkartıldı. Bu keşfin, bir çekirdek aileye ait dünyada bilinen en eski moleküler genetik kanıt olduğu belirtiliyor.
Buzlular içerisinde buldukları mamut kıllarından yola çıkan bilim adamları ilk kez soyu tükenmiş bir hayvanın genetik şifresinin büyük bir kısmını çözmeyi başardılar. Bu gelişme sayesinde son 100 bin yıl içerisinde soyu tükenmiş herhangi bir canlının yeniden yaşama döndürülebilmesi mümkün olacak.
Prof. Dr. Tolga Yarman'ın yaptığı çaılışmalarla Einstein’ın Genel Görecelik Kuramı’nı çürütmesi bilim dünyasında çok büyük yankılar uyandırdı. Einstein’ın teorisine göre hiçbir etkileşmenin, ışık hızından daha hızlı olamaz. Fakat Türk profesör Yarman, yaptığı deneylerde, bağıl manyetik alanın, ışık hızından en az 4 kat daha hızlı yayıldığını kanıtladı.
kaynak:güncel.net