Kapıyı açık unuttular


hurriyet.com.tr
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Sony'nin sanal dünyası Home eğlenceli içeriğiyle değil, güvenlik açıklarıyla gündemde.

Sony'nin popüler sanal dünyası şu sıralar keyifli ve eğlenceli özellikleri yerine, güvenlik açıkları nedeniyle konuşuluyor. Şu ana kadar geliştiricilerin keşfetmiş oldukları açıklar neyse ki ciddi sorunlara yol açmıyor ama kullanıcıların, Sony'nin izin vermiş olduğundan daha fazla içeriğe ulaşabilmelerine imkan tanıyor.
Örneğin, bu güvenlik açıklarını tespit edip kullanabilen programcılar PlayStation Home'daki ekranlarda kendi filmlerini izleyebiliyor, yazıları ve müzikleri diledikleri gibi değiştirebiliyorlar. Bunun dışında biraz daha düşündürücü olan bir açık sayesinde, kullanıcıların diğer oyuncuların Home'da yaratmış oldukları avatar ve kişisel tanıtım dosyalarını indirebiliyorlar.
Ve şimdiye kadar tespit edilen en kritik problem, kullanıcıların Home sunucularına doğrudan erişmelerini ve diledikleri dosyayı silip, kendi istedikleri dosyayı yükleyebilmelerini mümkün kılıyor. Henüz böyle bir sorun rapor edilmemiş olsa da, bu açık art niyetli kullanıcıların virüs ve benzeri zararlı dosyaları yaymalarına olanak veriyor.