Bilgisayar bilmeyen kalmayacak


hurriyet.com.tr
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Türkiye Vodafone Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat için Gençlik Derneği, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecine katkı sağlayacak Türkiye'nin en büyük bilgisayar okuryazarlığı seferberliğini başlattı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı toplantıda proje kapsamında kullanılan web portalı ve e-öğrenim modülleri ile ilgili detaylı bilgi aktarıldı.
Türkiye'nin 5 yıllık kalkınma planındaki önemli hedeflerden biri olan bilişimde sayısal uçurumun giderilmesi hedefine ulaşmak için önemli bir adım atıldı. Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı durumdaki gençlerin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki kapasitelerini geliştirmeyi amaçlayan Türkiye Vodafone Vakfı (TVV), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat İçin Gençlik Derneği, Türkiye'nin en büyük bilgisayar okuryazarlığı seferberliği olan "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi" için biraraya geldi.
81 ilde 1 milyon gence Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL) eğitimi verilmesi hedefiyle başlatılan, "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi", Başkent Öğretmen Evi'nde ve 92 il ve ilçeden gelen 240 gencin katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. Gençlik ve e-katılım Zirvesi kapsamında düzenlenen ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Onay ve Habitat İçin Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır'ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, projenin Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecine olan katkısı vurgulandı.
'Hedef Bilgi Toplumu' stratejisine önemli destek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmasında 'Türkiye Vodafone Vakfı, Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak projesiyle 'Hedef Bilgi Toplumu' stratejisinin önemli destekçilerinden biri olmuştur. Dünyanın en büyük bilgisayar okur-yazarlığı girişimlerinden biri olan bu "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi ile 2009 yılı 'e-dönüşüm' ve 'e-devlet' projelerine önemli bir ivme kazandıracaktır. Bizim de desteğimiz devam edecek' dedi.
Bilgi toplumunun önündeki engeller kaldırılacak!

Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi ile bilgi teknolojilerine ulaşmada çeşitli nedenlerle dezavantajlı durumda olan gençlere ulaşmanın mümkün hale geldiğini ifade eden Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Onay, "Bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde özellikle geleceğimiz olan gençlerin bilgiye ulaşımının önündeki engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu sebeple hızla değişen ve gelişen teknolojik dünyada gençlerimizin bilgisayar ve internet kullanımı konusundaki kapasitelerini geliştirerek bilgiye erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. İşte bu noktadan hareketle, Türkiye Vodafone Vakfı olarak ülkemizde sayısal uçurumun kapatılmasına katkıda bulunmak amacıyla, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat için Gençlik Derneği ile elele vererek "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi"ni hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz hafta Başbakanımız öncülüğünde başlatılan "e-Devlet Kapısı" Projesi Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümünün yolunu açarken, aynı anlayışla hayata geçirilen "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi" de bilgisayar okuryazarı bir nüfusun yetişmesine önemli bir katkı sağlayacak. Türkiye'nin bu en büyük bilgisayar okuryazarlığı seferberliği sayesinde 1 milyon gence ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
Avrupa'dan e-katılım ödülü

Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak" ve daha önce gerçekleştirdikleri "Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor" projeleriyle ana konsepti oluşturulan "Türkiye'nin e-Dönüşüm Sürecine Gençlerin Etkin Katılımı Programı" ile Avrupa Komisyonu'nun e-Katılım Ödülü'nü aldıklarına değindi. Hazır, "Proje, yerel Gündem 21 (YG-21) Programı dahilinde kurulmuş olan yerel gençlik platformları ve gönüllü eğitmenlerinin işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. Projede, öncelikli olarak genç kızların ve diğer dezavantajlı genç grupların dijital ortama dahil olması hedeflenmektedir" diye konuştu.
Gençlik portalı buluşma noktası olacak!

1 milyon genç, internet tabanlı Avrupa Bilgisayar Yeterlilik Sertifikası eğitimini www.bilgitoplumu.net web portalına girerek ücretsiz olarak alabilecek. Eğitimler sonunda başarılı öğrencilere bilgi teknolojilerinin çeşitli alanlarında uzmanlaşma şansı verilecek. www.bilgitoplumu.net web portalından eğitimleri başarıyla tamamlayan 100 kişiye, Netron Bilişim Akademisinin sistem, yazılım, network, web-grafik, güvenlik, muhasebe, MS Office gibi ileri düzey program eğitimleri de ücretsiz olarak verilebilecek.