Her ne kadar Bilişim camiası beni programcılık üzerine yazdığım kitaplardan tanıyor olsa bile ensonhaber.com için yazdığım ilk yazı donanım satın almayla ilgili. Bu yazıda size ucuz bir anakartın ve 26 inç bir monitörün fiyatları hakkında yaptığım araştırmayı sunacağım.

Sanırım geçtiğimiz yılbaşından 2 gün önceydi. Donanım satıcısı bir firmanın Web sitesini ziyaret etmiştim. Bir tanıdığın bilgisayarı arıza yaptığı için kendisine ucuz bir anakart bakıyordum. Söz konusu firmanın web sitesinde ilgilendiğim anakartın fiyatı 50 $ + KDV idi. Bu ürünü iş bankasının kredi kartı ile alanlara %8 indirim yapılıyordu. Yani anlayacağınız G31 Chip setli bu anakartın fiyatı KDV hariç 46 dolara geliyordu. Gigabyte markalı bu kart yaklaşık 1 yıl önce(2007 yılı sonu) piyasaya verilmişti.

Aradan bir süre geçip mağazacılık zinciri olan söz konusu firmanın Web sitesini tekrar ziyaret edince aynı anakartın fiyatının 63$ olduğunu fark ettim. Firma bu sırada %18 indirim yaptığı için kartın KDV’siz fiyatı 52 dolar oluyordu. Yorumu size bırakıyorum.

ensonhaber