Türkiye'de ihalesi yeni yapılan ve Haziran ayında devreye girmesi beklenen 3G sistemi, yurt dışında baş döndürücü gelişmelere sahne oluyor. Günümüzde kullanılan 3G teknolojileri 2 Mbps hıza ulaşabiliyor. Türkiye'de de 3G bağlantı hızı 2 MBPS olacak. Fakat yurt dışındaki servis sağlayıcıları boş durmuyor ve 3G teknolojisi üstünde araştırmalarını sürdürüyor.

İngiltere merkezli Vodafone 'un yeni 3G standardı olarak kullanacağı 64 Quadrature Amplitude Modulation sistemi(QAM), Ericsson ve Qualcomm'un geliştirdiği, günümüz 802.11n kablosuz modemlerde kullanılan MIMO (Multiple Input Multiple Output) anten sistemini baz alacak. Yeni standart sayesinde teorideki hız 16 Mbps'ye kadar çıkabilecek.

Fakat Vodafone son kullanıcıya en fazla 4 Mbps hızında bağlanmasına izin verecek. Bunun sebebi ise bu hızdaki bir internet bağlantısı için gerekli altyapı ve ekipmanın hala oluşmaması.

Vodafone, yurtdışında henüz yeni 3G teknolojisini ne zaman kullanılabilir hale getireceğini duyurmadı. Diğer yandan yurt dışındaki haber kaynaklarına göre Avustralya merkezli Telstra şirketinin geliştirdiği HSPA+ servisi sayesinde 21Mbps'lik bir hıza ulaştığı ve 2009 yılı sonunda bunu hızı ikiye katlayarak 41 Mbps hızı hedefledikleri konuşuluyor.

ensonhaber