+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Bağlanan siz değil "vekil"iniz olsun

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Bilişim ve İnternet Dünyasi Forumunda Bulunan  Bağlanan siz değil "vekil"iniz olsun Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı Bağlanan siz değil "vekil"iniz olsun
  ''FBI, uzun bir süredir, çeşitli yöntemlerle sunucu kayıtlarımı elde etmeye çalışıyor. Son günlerde beni ciddi şekilde sıkıştırmaya başladılar. Şu ana kadar başarılı olamadılar. Fakat bundan sonra daha farklı bir gelişleri olabilir. Mahkeme kararıyla sunucu kayıtlarımı alabilirler. Eğer gizliliğe önem veriyorsanız, Nmap sitesine girmek ve programı indirmek için lütfen proxy sunucu kullanın.”

  Bu çağrı, dünyadaki neredeyse tüm bilgisayar güvenliği uzmanları ve hacker’lar tarafından kullanılan Nmap adlı programın geliştiricisi, ünlü hacker “Fyodor” tarafından, geçen ay yapıldı. Nmap, bir bilgisayarın kullandığı işletim sistemi, dışarıya açık kapıları, kullandığı sunucular vs. güvenlikle ilgili kritik birçok bilgiyi toparlayabilen, GNU/GPL lisanslı bir güvenlik programı. Hem sistem güvenliğinden sorumlu uzmanların hem de herhangi bir bilgisayara saldırıda bulunmak isteyenlerin “başucu” programı. Ve, GPL lisansı gereği isteyen herkes kolaylıkla ulaşıp (Insecure.Org - Nmap Free Security Scanner, Tools & Hacking resources) kullanabiliyor. Bu durumdan rahatsız olan FBI, Nmap programını internetten indirenlerin kimler olduğunu öğrenmek için “çeşitli yöntemlerle” Nmap’in bulunduğu sunucu bilgisayarın kayıtlarını ele geçirmeye çalışıyor.

  Peki FBI, Nmap’in sunucu kayıtlarından hangi bilgilere ulaşabilir? Öncelikle Nmap sitesini ziyaret edenlerin internet adreslerine, siteyi ziyaret ettikleri saate, sitede gezdikleri sayfaların bilgisine, siteyi ziyaret ederken kullandıkları işletim sisteminin ve web tarayıcı programının adına… Siteyi ziyaret edenlerin “internet adresi"ne ulaşan FBI, kullandıkları adrese göre, bu ziyaretçilerin hangi ülkeden ve hangi firmanın sağladığı altyapı sayesinde internete çıkabildiklerine, bu firma üzerinden de ziyaretçilerin açık adreslerine ulaşabilir. Gelişkin teknoloji sayesinde bazen bu bilgilere 1 saatten daha kısa bir zamanda ulaşabilirler.

  “Nmap kullanmadığımıza göre bize ne bunlardan?” diyebiliriz. O zaman sadede gelelim: “Gizliliğe önem veriyorsanız lütfen proxy sunucu kullanın!“

  Saydığımız bilgileri içeren kayıtları sadece Nmap sitesinin sunucusu tutmuyor. İnternet üzerinde gezindiğimiz bütün web sitelerinin bulunduğu sunucu bilgisayarlar bu kayıtları tutarlar. Dolayısıyla ziyaret ettiğimiz her sitede bu bilgiler kaydedilir. Bu bilgilerimizin “gizli” kalması, ziyaret ettiğimiz sitenin bulunduğu sunucuya gitmemesi için proxy (vekil) sunucular devreye girer.

  Proxy sunucu nedir, nasıl çalışır?
  Teknik ayrıntıya girmeden açıklamaya çalışalım. Aslında proxy (vekil) sunucular, internet kullanıcılarına daha hızlı bir internet erişimi sağlamak için tasarlanmıştır. Bir proxy sunucu üzerinden internete çıkıldığında proxy sunucu ziyaret edilen siteye ait tüm dosyaları indirir, aynı siteye başka biri daha bağlanmak istediğinde bu sefer yine internetten o siteye bağlanıp gerekli dosyaları almak yerine, daha önce indirdiği dosyaları talep eden kullanıcıya gönderir. Böylece proxy kullanan kullanıcılar, ziyaret edecekleri siteyi her defasında internetten indirmek zorunda kalmazlar, sitenin proxy sunucuda zaten indirilmiş haline ulaşırlar. Bu da oldukça ciddi bir hız artışı sağlar.

  “Peki bu bize nasıl bir güvenlik sağlar ki?” Proxy sunucuların bir diğer temel özelliği de, üzerlerinden internete çıkan kullanıcılara ait bilgileri ziyaret ettikleri sitelere göndermemesidir. Şöyle açıklayalım: www.sakıncalısite.com adlı internet sitesine bir proxy sunucu kullanmadan girdiğimizi varsayalım. Bu durumda senaryo şudur; bizim bilgisayarımız www.sakıncalısite.com adlı sitenin bulunduğu sunucuyu bulur ve bu sunucu üzerinde çalışan web sunucudan istekte bulunur. Web sunucu da bu isteği alır, değerlendirir, uygun bir istekse bize istediğimiz sayfayı gönderir. Tabii bu işlem sırasında bizim tüm bilgilerimizi de kaydeder. Şimdi bunu proxy sunucu kullanarak yaptığımızı düşünelim. Bu durumda bizim bilgisayarımız önce proxy sunucuya bağlanır. Ona gitmek istediğimiz site adresini iletir. Proxy sunucu bu isteği alır ve değerlendirir. Gidip www.sakıncalısite.com adlı siteye bağlanır ve oradan gelen bilgileri bizim bilgisayarımıza gönderir. Tabii ki www.sakıncalısite.com adlı sitenin sunucusu yine bazı bilgileri kaydeder. Fakat bunlar bize değil proxy sunucuya ait bilgilerdir.

  Bu kadar mı? Hayır! Proxy sunucular yalnızca “izlerinizin” kaydedilmesini engellemekle kalmaz, girdiğiniz sitelerden gelebilecek olası tehlikeleri de kendileri karşılamış olurlar. Diyelim ki www.kötüsite.com adlı internet sitesi, kendisini ziyaret eden kullanıcılara “tehlikeli” bir takım kodlar, programlar gönderip onların bilgisayarlarına zarar vermek ya da bilgisayarlarını kendi denetimi altına almak istiyor. Normal bir kullanıcının bu durumu, siteyi gezerken farketmesi çok zordur. Eğer www.kötüsite.com adresine proxy sunucu ile bağlanırsak bu kodlar bize değil, önce proxy sunucuya gitmiş olur. Ve iyi konfigüre edilmiş bir proxy sunucu bu durumu rahatlıkla farkeder ve bizim makinamızı bu zararlı kod ya da programlardan korur.

  Proxy sunucuların başka bir yararı da yasaklanmış sitelere girmemize olanak tanımalarıdır. Diyelim ki www.yasaksite.com adlı internet sitesi devlet veya internet bağlantımızı sağlayan firma tarafından yasaklandı. Biz www.yasaksite.com yazdıkça bize “bu siteye ulaşılamıyor” ya da “bu site yasaklanmıştır” gibi bir uyarı gelir. Sitenin adresi bizimle www.yasaksite.com arasındaki bir bilgisayara girilmiş ve bu siteye girilmek istendiğinde bu mesajlardan birinin gönderilmesi sağlanmıştır. www.yasaksite.com adlı siteye proxy sunucu üzerinden bağlanmaya çalışırsak şu olur: Biz proxy sunucuya bağlanırız ve ondan www.yasaksite.com’a bağlanıp bize göndermesini isteriz. Aradaki “sansürcü” bilgisayarlar bu durumu çoğunlukla farkedemez. Çünkü onların yasakladığı www.yasaksite.com’dur. Biz zaten ona değil, proxy sunucuya bağlanırız ve cevabımızı da yine ondan alırız.

  Nasıl ulaşacağız?
  Peki böylesine “büyük” bir hizmeti kimler sunuyor? Bu soruya “şunlar, şunlar” diye net bir yanıt vermek zor. Fakat proxy sunucular çoğunlukla, internette “sansüre", “kişisel özgürlüklerin” kısıtlanmasına, reklam firmalarına vs. karşı çıkan sivil toplum örgütleri ya da kişiler, sistem muhalifleri vs. tarafından kuruluyorlar. Kurulumu ve konfigürasyonu çok zor olmadığı için sayıları oldukça fazla. Bazıları sadece kendi üyelerine hizmet verirken bazıları herhangi bir kısıtlama getirmeden herkesin sınırsızca kullanmasına olanak sağlıyorlar. Bu tarz “anonim” proxy sunucuların adreslerine ulaşılabilecek başlıca siteler şunlar:

  - Stay Invisible - Proxy Servers, Proxy List, Free Anonymous Proxy, Proxy Checker - Anonymous Surfing
  - Public Proxy Servers
  - Proxy 4 Free - Public Proxy Servers, Anonymous Proxy, Proxy List - Protect Your Online Privacy!
  - Free Proxy Server List

  Bunlar dışında, sitesine girip gideceğiniz site adresini girerek dolaşabileceğiniz proxy sunucular da var. Proxify ve Anonymizer - Anonymous Proxy, Anonymous Surfing & Anti Spyware - Save 20% on Anonymous Surfing and get free DivX Pro gibi siteler bu tarz çalışan proxy sunuculara en iyi örnekler. Proxify adlı site sadece basit bir proxy görevi görmekle kalmıyor, siz ve kendisi arasında güvenli bir kanal açarak bilgisayarınız ve proxify sunucu arasındaki iletişimin izlenmesini de engelleyebiliyor.

  “Hiçbir zaman yüzde 100 güvenlik yoktur!” Bu ilkenin altını sürekli olarak çizmeye devam edeceğiz. Proxy sunucuları kullanmanın bize sunduğu avantajları bilmek ve kullanmak elbette çok önemli. Fakat bir noktayı akıldan çıkarmamak gerekiyor: Proxy sunucular da kayıt tutuyor! İstekleri dahilinde ya da dışında bu kayıtları “kötü adamlara” verebilirler. Bazılarının oldukça güçlü bir “gizlilik” politikaları vardır fakat bu onlara tamamen güvenilebileceği anlamına gelmez!

 2. #2
  Onursal Üye deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  4.810
  Tecrübe Puanı
  9575725

  Tanımlı

  Paylaşım içni tşkler..

 3. #3
  Onursal Üye Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  !
  Mesajlar
  10.944
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  16232936

  Tanımlı

  paylasım için saol

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. "Çıkmayan Fenerli olsun" dediler, saha boşaldı!
  By Reflex. in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-14-2012, 22:00
 2. Aşk "sabır"dır belki, ama asla "tahammül" değil...!
  By spiderwoman in forum Edebi Yazilar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-09-2010, 01:47
 3. "unuturum" yeterki o baskasiyla mutlu olsun derdim
  By Bebishim47 in forum MSN Nickleri
  Cevaplar: 79
  Son Mesaj: 07-01-2009, 18:45
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-06-2009, 10:08
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-10-2008, 14:53

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375