ABD ordusu, asker açığını gidermek ve saflarına gençleri katmak için popüler video paylaşım sitesi YouTube’u kullanıyor.
Bu amaçla çekilen ve bir Hollywood savaş filmini aratmayan “Vanguards” (Öncü Güçler) adlı 6,5 dakikalık bir kısa filmi YouTube’de yayınlayan ABD ordusu, “web 2.0” adı verilen platformu izleyen kuşağın gönüllerini ve akıllarını fethetmeye çalışıyor.

İnterneti bir platform olarak kullanarak, işbirliği yapanların bir araya geldiği web 2.0 ortamındaki gençlerin ilgisini çekmek isteyen ABD ordusu, yakında daha az konuşmalı başka klipler ve başka reality programlarını YouTube’de yayınlamayı planlıyor.

ABD’li askeri yetkililerin, bu amaçla “Survivor” adlı reality gösterisinin yapımcısı Mark Burnett ile anlaşabileceği de gelen haberler arasında bulunuyor.

YouTube içinde özel bir sayfa veya bir kanala sahip bulunan ABD ordusu, en geç haziran ayına kadar yeni bir platform oluşturarak, Irak, Afganistan veya başka yerlerde görev yapan ABD askerlerinin “yaşamdan gerçek kesitleri” gösteren kendi çektikleri videoları yayınlamayı planlıyor.

ABD’li askeri yetkililer, şu anda YouTube’de bulunan ve bazıları ABD askerlerinin Iraklı sivillere kötü muameleleri ve onlarla alay etmelerini gösteren videoların yeni açılacak platformda gösterilmeyeceğini belirtiyorlar.


habervakti.com