İngiliz The Sun gazetesi, Google Earth programı sayesinde Atlas okyanusunda tespit edilen 'gizemli' şekillerin kayıp kıta Atlantis'e ait harabeler olabileceğini bildirdi.

Fotoğraflarda görülen 'kusursuz' dikdörtgen şekillerin Galler büyüklüğünde olduğu ve 4 kilometre derinlikte yer aldığı belirtildi. Birbirini direkt kesen belirgin çizgiler adeta bir haritayı andırıyor. Şekillerin doğal yollarla oluşamayacak kadar düzgün olması dikkat çekiyor.

Önceki gece yapılan sıradışı keşif, okyanus bilimcileri ve jeofizikçileri harekete geçirdi. Harabe olduğu sanılan su altı şekilleri, Afrika kıtasının batı sahillerine 997 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Atlantis'ten bahseden filozof Platon, kıtanın M.Ö 9700'de, yani yaklaşık 12 bin yıl önce sulara gömüldüğünden bahsetmişti. New York Üniversitesi'nden arkeoloji kuratörü doktor Charles Orser, keşfi « büyüleyici » olarak niteledi. Orser, « Şekiller, Platon'nun tarif ettiği bölgede bulunuyor. Kesinlikle daha yakından bakılmayı ve araştırılmayı hakediyor » dedi.

Platon'un diyaloglarında gömülü bir hikâye halinde olan Atlantis, genellikle filozof tarafından kendi politik teorilerini anlatmak için oluşturulmuş bir efsane olarak görülüyordu. Ancak dünyanın her yerinden bilim adamları bu kıtanın gerçek olabileceğine dair çok sayıda araştırma yapsa da, şu ana kadar net bir kanıt bulunamadı.

CİHAN