Telekulağa çözüm bulundu
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} İtalyan polisi bir süredir Milan'daki birkaç sabit telefon hattını, uyuşturucu ticareti üzerinde döndüğünden şüphelendiği görüşmeleri deşifre etmek için dinliyordu. Fakat suçlular sabit hattı bırakıp VoIP'ye geçince polisin de önüne Skype'ın güçlü şifreleme yeteneği çıktı.

İtalyan polisi son zamanlarda oldukça sıkıntı yaşıyor. Fakat dertleri ortalığı karıştıran suçlular değil, suçluluların birbirleri ile iletişim kurmak için keşfettikleri yeni yöntem. Teknolojiye ayak uyduran İtalyan mafyası ve uyuşturucu kaçakçıları artık kendi aralarında iletişim kurmak için normal telefonları değil, Skype isimli bir program kullanıyor.
Skype internet üzerinden kullanıcıların birbirleri ile görüntülü ve sesli konuşma yapmasını sağlayan bir program. Mafyanın bu programı kullanmasının sebebi ise programın yüksek güvenlik sağlayan bir şifreleme sistemine sahip olması. Yani program internet üzerinden konuşan iki kişi arasında aktarılan veriyi şifreleyip başkalarını bu verileri okumalarını büyük oranda engelliyor. Üstelik programın ücretsiz olması ve dileyen herkesin kullanabilmesi polisin işini çok daha zorlaştırıyor.

hurriyet