Bilim adamları, küresel ısınmayı durdurmak için uzaya trilyonlarca ayna göndermeyi ve 260 bin kilometrekarelik bir 'Güneş Siperi' inşa etmeyi gündeme getirdi.

İngiliz The Telegraph gazetesinin haberine göre, devasa siper sayesinde Dünya, Güneş'in zararlı ışınlarından korunacak. Arizona Üniversitesi'nden Roger Angel, trilyonlarca aynanın 1,6 milyon kilometre uzaklığa gönderilebileceğini, bunun da yaklaşık 1 kilometre genişliğinde bir namlusu olan devasa bir top ile yapılabileceğini söyledi.

Böyle bir topun, bilinen konvansiyonel silahlardan 100 kat daha güçlü olacağını kaydeden Angel, fırlatmadan önce kilometrelerce uzunlukta bir mahrumiyet bölgesi oluşturulmasının gerektiğini belirtti. Roger Angel, böyle bir projenin en az 350 trilyon dolara mal olacağını ifade etti.

Gündeme gelebilecek her türlü imkansızlığa rağmen, böyle bir siperin kesinlikle etkili olacağını ve işe yarayacağını savunan Amerikalı uzman, "Testlerimiz sürüyor ve fırlatmaya 20-30 yıl içinde hazır olabilir. Bu çalışma, on yıllar sonra insanlara futuristik gelmeyecek" diye konuştu.

Konuyla ilgili NASA'nın finanse ettiği bir pilot projeyi de yürüten Angel'in 'Güneş Siperi' teorisi, önümüzdeki günlerde Discovery Channel'da yayınlanacak.

CİHAN