Facebook, Çin ’den Daha Hızlı BüyüyorFacebook’ün kullanıcı sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor ve bu artıştan dolayı sistemde bir sıkıntı yaşanmaması için firma, her geçen gün altyapısını geliştiriyor.

Günde 600,000 kullanıcı artışı görülen Facebook’un sırrı ne olabilir?
Kesin olan birşey var ki, Facebook, Çin’in nüfusundan daha hızlı büyüme gösteriyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, firmanın tüm sistemlerini geliştiriyor olması ve büyüme hızından dolayı bir sorun yaşamıyor olmasıdır.
Inside Facebook editörlerinden Justin Smith, Artışın bu hızda olması halinde, Facebook’un portföyüne Aralık’ta 20 milyon yeni kullanıcı eklenmiş olacağını ve Mart itibariyle 200 milyon aktif kullanıcı sayısına erişilmiş olacağını belirtti.
Facebook’un büyümesi MySpace ile karşılaştırıldığında, bu yıl içerisinde Facebook %69.5 oranında büyürken, MySpace sadece %14.5 oranında bir büyüme gösterebildi.
Facebook’un sözcüsü olan Brandee Barker, bu artışta en büyük etkenin, %70 oranı ile ABD dışındaki yabancı kullanıcılar olduğunu belirtti. Bu artışı sağlayan detaylardan birisi, Facebook’un Wikipedia gibi, her ülkenin kendi diliyle erişiminin sağlanmış olması gösterildi.
Firma tarafından bildirilen istatistiklere göre:
13 milyon kullanıcı günde en az bir kere profilini güncelliyor,
2.5 milyon kullanıcı, bazı sayfaların “Fan” ı oluyor,
Her gün 140 yeni uygulama ekleniyor,
Her ay 700 milyon fotoğraf yükleniyor,
Her ay 4 milyon video yükleniyor,
Her ay 15 milyon içerik paylaşımı oluyor,
Her ay 2 milyon etkinlik oluşturuluyor,
Şu ana kadar 19 milyon kadar aktif grup mevcut.
Bu çaptaki büyüme, sitenin sunucusu üzerinde çok büyük yüklenmeye neden olabilir. Bu yüzden firma, altyapısını her geçen gün geliştiriyor. İkinci veri merkezini açan Facebook, bu hızdaki büyüme sonucunda 1-2 sene sonra üçüncü veri merkezini açmak zorunda kalacaktır.

bilisimhaber.com