TV, BAZ İSTASYONUNDAN 20 KAT ZARARLIDr. Alpaslan Türkan, İnsan Sağlığı İçin Evdeki Plazma Tv, Mikrodalga Fırın ve Her Gün Saatlerce Kullanılan Cep Telefonlarının Baz İstasyonlarından 20 Kat Daha Zararlı Olduğunu Öne Sürdü.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı öğretim görevlisi uzmanı Dr. Alpaslan Türkan, insan sağlığı için evdeki plazma TV, mikrodalga fırın ve her gün saatlerce kullanılan cep telefonlarının baz istasyonlarından 20 kat daha zararlı olduğunu öne sürdü. Türkan, "Yapılan araştırmalar sonucunda insanoğlu gece elektromanyetik alanlardan 4 kat daha fazla etkileniyor" dedi.
Nilüfer Sağlık Platformu tarafından düzenlenen bir konferansta konuşan Dr. Alpaslan Türkan, elektromanyetik alan etkisinin sadece yüksek gerilim hattı ve baz istasyonlarıyla sınırlı olmadığına dikkat çekti. Türkan, şöyle konuştu: "Enerji iletim hatları, TV ve radyo antenleri, uydu antenleri, elektrik trafoları, baz istasyonları, cep telefonu ve elektrikli aletleri de unutmamak gerek. İnsan sağlığı için evdeki plazma TV, mikrodalga fırın ve her gün saatlerce kullandığımız cep telefonları baz istasyonlarından 20 kat daha zararlıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda insanoğlu gece elektromanyetik alanlardan 4 kat daha fazla etkileniyor."


Bir çok ülkede baz istasyonları kaynaklı radyasyon maruziyetinin sağlığı etkileyeceği konusunda gittikçe artan bir kaygı oluştuğunu söyleyen Alpaslan Türkan, bu radyasyon sonucunda maruz kalınabilecek hastalıkları ise şöyle sıraladı: "Depresyon, uyku bozukluğu, konsantrasyon ve dikkat bozulması, kulak çınlaması, baş ağrısı, yorgunluk, sırt ağrısı, parkinson, alzheimer, hafızada zayıflama, embriyo gelişimi bozuklukları, kan hücrelerinde bozulma, immun yetmezlik, beyin tümörleri, çocukluk çağı lösemileri, artmış düşük riski, yüksek intihar sıklığı ve davranış değişiklikleri." Sakarya Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çerezci de, insanların sadece dışarıda değil hiç farkında olmadan günlük yaşamda kullanılan aletler sayesinde, evlerinde de önemli oranda elektromanyetik etkiye maruz kaldıklarını söyledi. İnsan için 2 birimin normal değer olduğunu belirten Çerezci, "Avrupa'da bazı ülkelerde ise bu derece 1,2'ye kadar düşüyor. Şu anda 2 mikrodalga fırından birinde 37 birim, diğerinde ise 47 birim ölçüyorum. Cep telefonlarında ise ilki 8 birim, ikincisi 14 birim üçüncüsü ise 21 birim gösteriyor. Plazma TV ise 16 birim veriyor. Bu rakamlar kirliliğin sadece yüksek gerilim hatları ve baz istasyonlarında değil evimizin içinde çok daha fazlasının olduğunu gösteriyor" diye konuştu. (CİHAN)