Oyun sevenler bu ürünü aylardır bekledi. Oyuncular için özel olarak tasarlanan Logitech G19 nihayet piyasaya girdi. Ürünün artıları ve eksileri bu yazımızda.


Oyun donanımları pazarı gün geçtikçe büyüyor. Bu büyüme ile birlikte birbirinden ilginç ürünler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan biri Logitech’in oyun sevenler için geliştirdiği G15 adlı klavye.G15, ışıklandırması sayesinde karanlıkta bile rahatlıkla işlev gören, üzerinde USB bağlantılar bulunduran ve sayısız kısa yol tuşları sayesinde birçok oyun’a kendisini adapte eden bir ürün. En büyük özelliği ise, oyun oynarken oyunun FPS değerini veren, işlemcilerin ve belleklerin yük durumunu gösteren ve bunlar yetmiyormuş gibi birde saat ve tarihi gösteren bir LCD ekranına sahip olması.


Bu ürün bu yüzden olsa gerek piyasada çok tutuldu. Öyle ki Logitech, G15’in ikinci sürümünü bile geliştirildi. Fakat bu Logitech’e yetmemiş olmalı ki, şimdi de G19 adlı ürünü ile karşımıza çıktı.Logitech G19, renkli LCD ekranı ile ilgi çekiyor.

Logitech G19, oyun klavyeleri ürün ailesinin üçüncü nesil temsilcisi. Bu ürünün farkı, üzerinde bulunan LCD ekranının çok daha kaliteli olması. G15320x240 piksel çözünürlüğünde renkli içerikleri gösterebiliyor. Bu kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir özellik. Çünkü G19, günümüzde kullandığımız renkli ekranlı cep telefonları ile aynı LCD ekranı kullanıyor.

Oyuncular İçin Özel Tuşlar

G19 ilk görünüşte oldukça havalı bir izlenim bırakıyor. Dört farklı renk seçeneğine göre ışıklandırılabilen tuş takımı ve sayısız kısa yol tuşları bu ürüne önemli bir hava katıyor. Mültimedya kısa yol tuşlarının yanı sıra üzerinde bulunan “G” tuşları, özellikle oyuncuları sevindireceğini söyleyebiliriz. Toplam 12 adet G tuşu oyunlar için özel olarak programlanabiliyor. Bununla yetinmeyen kullanıcılar bu G tuşlarını M tuş kombinasyonları ile birleştirebiliyorlar. Bu yapıldığında, 36 farklı fonksiyon çalıştırabilen bir kısa yol tuş takımına sahip olunabiliyor.
12 x 3 adet programlanabilir kısa yol tuşlarına sahip.

G19 sadece tuş takımı ile ilgi çekmiyor elbette. Bu ürün yukarda da bahsettiğimiz gibi renkli LCD ekranı ile fark yaratıyor. Tabii burada kullanılan yazılımın önemi büyük. Bu yüzden, LCD ekranını kullanabilmek için, beraberinde gelen yazılımı da yüklemek şart. Bu yazılım yüklendikten sonra LCD ekran tam olarak kullanılabilir hale geliyor.

İşlemci yük’ünü gösteren grafik bir önceki seri ile kıyasla çok daha havalı görünüyor. Buna ek olarak RSS, video ve resim servisleri de eklenmiş. Hatta Youtube’da arama yapmak ve çıkan videoları bu küçük ekranda seyretmek bile mümkün.

Sıra Dışı Ergonomi

Klavye'ye birbirine yapışık iki kablo bağlı. Bu kablolardan biri PC ile bağlantıyı kuran USB kablosu. Diğeri ise güç adaptörü ile bağlantı kuran güç bağlantı kablosu. Bu özellik önceki modellerde yoktu. G15, USB kablo yardımıyla PC’ye bağlanıyordu ve tüm güç ihtiyacı da bu kablo üzerinden sağlanıyordu. G19’da durum çok farklı. LCD ekranı besleyebilmek için güç adaptörünü kullanmak şart.
USB cihazlar için kablo kanalları tasarlanmış.

G19
, iki adet USB 2.0 yuvasına sahip. Bu yuvalara MP3 oynatıcısından tutun, USB bellek veya harici sabit disk bağlanabiliyor. Ürünün alt kısmında USB aygıtları için bir kablo kanalı bulunuyor. Bağlanan USB aygıtlarının kablolarını burada gizlemek mümkün. Bu özellikle Gamepadsinir edici bir manzaraya yol açabiliyorlar.

Ürün tüm bunlara ek olarak suya karşı korumalı. Üzerinde bulunan su kanalları sayesinde yanlışlıkla dökülen bir sıvı, ürüne zarar vermeden kanallardan akıp gidebiliyor.


Türkçe Desteği Yok

Logitech G19’un kurulumu oldukça kolay olması hoşumuza gitti. Fakat LCD ekranını tam olarak kullanabilmek için beraberinde gelen yazılımı yüklemek şart. Bu yazılım güncellemeye açık olması hoşumuza gitti. Önceki modellerde de aynı özellik vardı ve ürün her güncelleme ile birlikte yeni bir fonksiyon kazanıyordu.
tutkunlarını sevindirecek bir durum. Çünkü klavyenin üstünden gelen kablolar

LCD ekran’da gösterilen bilgilerin kişiselleştirilebilmesi iyi düşünülmüş bir özellik. Bu özellik sayesinde LCD ekranından sıkılmak oldukça güç. Kaldı ki Youtube videoları da seyredebilmemiz büyük bir avantaj. Buna karşın Türkçe desteği yok. Tuş takımı ve yazılım ne yazık ki Türkçe desteği sağlayamıyor.


LCD ekranın dikey acıya göre ayarlanabilmesi beğendiğimiz bir özellik.

Bu ürünü görmemezlikten gelmek mümkün değil. Mükemmel bir tasarıma sahip olan G19, sayısız fonksiyon tuşu ve kaliteli LCD ekranı ile fark yaratıyor. Bu ürün zaten çok iyi bir ürün olan G15’i zor durumda bırakıyor. Ürünün tek dezavantajı oldukça yüksek bir fiyat’a sahip olması. G19, G15’den çok daha pahalı.

Logitech G19
Klavye

Arabirim: USB Kablo
Dili: Q İngilizce
Tipi: Mültimedya
Kısa yol tuşları: 12 x 3 adet
USB girişi: 2 Adet
Fare: yok
Diğer: Renkli LCD ekran