MS Windows 7'nin Vista'yı yok etmeyeceğini savunsa da, küçük ipuçları bunun tam tersini söylüyor.

Microsoft, her fırsatta Windows 7 ile birlikte Windows Vista'nın ortadan kalkmayacağını ve işletim sisteminin Ocak 2011'e kadar desteklenmeye ve satılmaya devam edeceğini söylüyor. Fakat geçtiğimiz günlerde Microsoft'un Vista'yı test eden ekibe gönderdiği bir not, firmanın planlarının biraz daha farklı olabileceğini ortaya koydu. Gönderilen notta Vista'yı test eden kişilerin artık Vista yerine Windows 7'yi test etmeye devam etmelerini öneriyor.

Microsoft her ne kadar Vista'yı desteklemeye devam edeceğini söylese de, rakamlar Vista'nın Microsoft için yeteri kadar karlı olmadığını ortaya koyuyor. Kurumsal kullanıcılar bazında yapılan bir araştırmalara göre, Vista sadece %9'luk bir kullanım oranı kazanabildi. Microsoft yıl sonuna kadar bu oranın %30'u aşacağını ön görüyor. Diğer yandan Windows 7'nin yıl başı tatiline yetiştirilmeye çalışılıyor olması, yıl sonu itibariyle Vista satışlarının daha da düşeceği anlamına geliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Microsoft'un Vista test kullanıcılarını Windows 7'ye yönlendirmesi, firmanın Vista planlarının belirttiğinden daha kısa vadeli olabileceğini gösteriyor.

Samanyoluhaber..