Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), şubattaki dolu fırtınası nedeniyle geçen ay fırlatılması ertelenen Atlantis uzay mekiğinin en erken 8 Haziran'da fırlatılabileceğini açıkladı.

NASA'nın mekiğin fırlatılışından sorumlu yetkililerinden Wayne Hale, düzenlediği basın toplantısında, dün yaptıkları toplantıda, tamir edilen mekiğin en erken 8 Haziran'da fırlatılabileceğini söyledi.

15 Mart'ta fırlatılması planlanan Atlantis, şubat ayındaki dolu fırtınasında hasar görmüş ve tamir için hangara çekilmişti. Mekiği, hangara (Araç Montaj Binası) taşıma kararı, mühendislerin uzay aracının dış yakıt tankında dolu fırtınasının neden olduğu hasarı önemli bulması üzerine alınmıştı.

Hangarda, golf topu büyüklüğündeki doluların, aracın dış yakıt tankında neden olduğu bin ila 2 bin çukurcuğun ve sol kanadındaki 26 ısı kalkanı seramiğinde yol açtığı hasarın giderilmesine çalışıldı.

NASA uzmanlarından Bill Gerstenmaier, mekiğin tamir edildiğini, ancak analiz ve denemeler yapmaları gerektiğini kaydetti.

Yetkililer mekiğin 8 haziran-17 temmuz tarihleri arasında fırlatılmasını umuyor.