Google yeni işletim sisteminin virüsten etkilenmeyeceğini açıkladı, karşılığında bu cevabı aldı...Chrome gerçekten de virüse karşı kesin çözüm sunabilecek mi?

Google çok yakında yeni Chrome işletim sistemini çıkartacağını duyurdu. Açıklamada en dikakt çeken nokta ise yeni Chrome'un çıkmasından çok, Google'ın bu yeni sistemin hiçbir şekilde virüslerden, zararlı yazılımlardan etkilenemeyeceği ve güvenlik güncellemelerine gerek duymayacağı yönündeki sözleriydi. Bazı güvenlik uzmanları bu açıklamalar üzerine Google'ı ağır bir şekilde eleştirdiler.

Bir güvenlik uzmanı olan Bruce Schneier, Google'ın bu iddiasının matematiksel olarak neredeyse imkansız olduğunu ve her işletim sisteminin virüs riski taşıdığını iddia etti. "Eğer sıfırdan yeni bir işletim sistemi yazmış olsalardı bu daha mümkün olabilirdi ama Chrome'da bunun gerçek olduğunu iddia etmek ancak delilik olabilir" diye konuşan Schneier, Google'ın iddiasına en yakın şeyin işletim sisteminin kullanıcı etkileşimine gerek duymadan kendisini güncelleyebilmesi ve zararlı yazılımları temizleyebilmesi olabileceğini düşünüyor. Fakat Google bundan çok daha fazlasını vaadediyor.