PageRank nasıl çalışıyor; tek bir görsel anlatmaya yeter

Bunu biraz daha anlatmak gerekirse bir sayfaya atanan PageRank aslında sadece önem sırası değil. Belli sayfaları gezen bir kullanıcının, bir sonraki adımında o sayfayı ziyaret etme ihtimali de işin içinde. Bu alaka bağları ortaya gerçekçi sonuçlar koyuyor.

Google'ın ticari sırrı olan bir formül PageRank'ı 0 ila 10 arasında belirliyor. PageRank'ı 0 olanlar henüz pek kaynak gösterilmemiş yeni siteler. 10 olan ise şimdilik sadece Google var. Wikipedia, Twitter ve Yahoo! gibi bilgi kaynakları PageRank 9'a sahipler. Facebook 8'de kalıyor. Sonuçta önem ve kalite sırası sayesinde kullanıcılar ihtiyaçlarına kolayca ulaşabiliyor. Şu anda okumakta olduğunuz CHIP Online ise PageRank 7'ye sahip yani internetteki önemli, üst düzey siteler arasında yer alıyor.

Nicelik yerine niteliğe önem veren bir sistem olan PageRank, sayfaların önem ve yaygınlık ağırlığını ölçerek çalışıyor. İşte bu sayede Google başarılı oluyor, bugün bu buluş sayesinde Microsoft'a rakip oluyor. Arama motoru olarak yüzde 65'lik dilimi elinde bulunduran Google elbette sadece bu algoritmayla işi götürmüyor. Google'ın sunucu çiftlikleri, bu işe ayırdığı para ve zaman da inanılmaz ölçülerde. Bu sayede çok daha iyi bir algoritma geliştirilmedikçe, yeni bir arama motorunun arkasında Microsoft gibi bir sermaye ve güç olmadıkça Google'a rakip olması çok zor. Sihirli formül şimdilik çok iyi çalışıyor ve artık siz de nasıl çalıştığını biliyorsunuz.

CHIP