Geçen hafta ABD ve Güney Kore bilgisayar sistemlerine ve kurumlara karşın gerçekleştirilen saldırıların detayları araştırılmaya çalışılırken,tartışmalarda sürüyor.

Saldırılara ilişkin olarak tahminlerde ortaya atılmıştı. Maruz kalan ABD ve Güney Kore , kesin olmamakla bir iddaa ortaya atmıştı.
''Saldırılar Kuzey Kore'den gerçekleştiriliyor'' Bu iddaa çeşitli tartışmalara da sebep olurken araştırmalar bu tezi biraz yalanlar oldu.

Vietnam da bir veri - data bilgi güvenliğinde görev alan ve bu araştırmada da görev alan Nguyen Minh Duc ; ''Saldırıların gerçekleştirildiği İP adresleri ve logları deşifre edildi'' iddası var. Fakat tuhaf bir tartışma ortaya atacak iddaa oldu.
İddaa ya göre; Saldırgan İP ler , GDB - İNGİLTERE ( Global Digital Broadcast ) isimli bir şirkete ait olduğu ortaya çıktı.
Akabinde saldırıların, ABD, Çin, Japonya, Kanada, Avustralya, Filipinler, Yeni Zelanda, Vietnam gibi ülke çıkışlarınında loglandığı belirtiliyor.

ABD Ulaştırma , Hazine Bakanlığı , Tic. Kom. Güney Kore Devlet Başkanı ve Bakanlarının resmi sitelerininde zarar gördüğü bu saldırılarda , asıl en büyük şaşkınlık uyandıran rakam şu oldu.>
Saldırı gerçekleştiren bilgisayar sayısı 170.000 e yakın olduğudur.

CHIP