Su altında bir sahne, işin içine daha fazla cinsellik katarlarsa daha fazla satar

Second Life benzeri bu oyunların tutup tutmayacağı belirsiz. Ancak şimdilik sanal dünyaların gelişmesinin önündeki en büyük engel internet hızı. İnternet üzerinden çok sayıda kullanıcının tercihlerinin, tasarımlarının geniş kitlelerle hızla paylaşılması için çok yüksek bir bant genişliği gerekiyor. Ayrıca çoğu oyunda grafikler hala bir önceki çağdan kalma duruyor. Sistem ihtiyaçları düşük olsun, bilgisayarında yeni oyunlar çalışmayanları düşünelim demeleri bir yandan güzel, öte yandan grafikler genellikle düşük sistemlere göre bile tatmin edici değil.

Temel olarak şunu söyleyebiliriz: teknik engeller aşıldığında çok ilginç sanal dünya deneyimleri yaşamak mümkün olacak. Oyun yapımcılarının hazırladığı evrenlerden çok, Second Life'taki gibi kullanıcı içeriği ağır basacak. Gerçek alışverişin yanı sıra sanal alışveriş ve ticaret çok daha önemli bir yer tutacak. İnternet üzerinden gerçek ürünlerin satışı değil, sanal ürünlerin satışı bugünkünün çok ötesinde bir paya sahip olacak.

Daha şimdiden bu sanal dünyalar üzerinde yaptıklarını, sahip olduklarını satarak, kiralayarak büyük paralar kazanan oyuncular mevcut. Yeni online oyun yapan firmalar da sabit ücretten ziyade oyun içerisindeki karakterlerin kullanacağı sanal eşyalar ve iyileştirme iksirleri gibi tüketim malzelemeleri satmaya başladılar. Elbette sanal dünyada alışverişin tatmini gerçek dünyadakinden düşük olduğundan, bunu dengelemek için fiyatlar çok ucuz olmak zorunda.

İşin içinde bu kadar para olunca birkaç seneye adam gibi bir sosyal ağ ile oyun harmanı bulabiliriz gibi görünüyor. Bu pazar boş bırakılmayacak kadar önemli. Ayrıca insanların kendileri olarak içinde gezecekleri sanal dünya hayalleri de henüz gerçek olmuş değil. Hayaller, bir Facebook kurma ve zengin olma düşleriyle birleşince, bu türden pek çok oyun çıkacağına emin olabilirsiniz.

chıp