Fennec projesi Firefox'u cep telefonların getiriyor. Şimdiden elde edilebilen Windows Mobile ve Linux test sürümleri projenin ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Standart Firefox'tan farklı olarak Fennec, mobil cihazlar için uyumlaştırılmış bir arabirim sunuyor. Ayrıca Fennec dokunmatik ekran arabirimleriyle de anlaşabiliyor. Mobil Firefox bu sayede web sitelerinin görünen kısmını maksimize edebiliyor. Tarayıcı kullanım öğelerini ekranın sağ veya sol kenarına dokunulduğunda ortaya çıkarıyor.

Download: Fennec (Beta 1)


Snowl: Web iletişimi

İnternet bizi dünyaya bağlıyor. Fakat e-posta, haberler, RSS beslemeleri, Twitter mesajları vb. gibi sayısız iletişim imkanı varken insanın kafasının karışmaması mümkün değil. Kural olarak kullanıcı birden çok web sitesini düzenli aralıklarla sorgulamalı veya farklı programlar kullanmalı.

Deneysel Firefox eklentisi Snowl bu iletişim kaosunu düzene koymak istiyor. Bir haber nereden çıkarsa çıksın Snowl, tüm çevrimiçi tartışmaları tek bir alanda topluyor ve web'de hatırlanması kolay, basit bir arabirim oluşturuyor. Snowl'un güncel test sürümü RSS beslemelerini ve Twitter'ı destekliyor.


Bespin: Beraber geliştirin

Mozilla Bespin ile geliştiricilerin kodları topluca test etmesini ve düzenlemesini sağlayan çevrimiçi bir alan oluşturmak istiyor. Düzenleyici, çevrimdışı benzerlerinden tanınmış olan Syntax Highlighting (HTML, JavaScript, CSS), kaydırma çubukları, Undo-Puffer ve bir web ön izleme özelliklerini sunuyor. Bespin bir web projesi olduğu için programcılar geliştirme ortamlarını istedikleri gibi kendilerine uyarlayabiliyor. Bespin sayesinde geliştiriciler mekandan bağımsız bir şekilde beraber çalışabiliyor.


CHIP