iPhone'u hacklemek yetmedi, sıra PS3'te...


3 yıldan beri kırılmaya çalışılan PlayStation 3 sonunda iPhone Hacker'ının da dikkatini çekti...

Ben aslında ülkemzide yer alan bir çok saplantıya karşı bir insanım...

Örneğin herkesin yıllardan beri tutturduğu PlayStation'ın aksine XBOX 360'ın çok daha güzel bir konsol olduğu su görtürmez bir gerçek ama dediğim gibi ülkemizde bazı markalar veya ürünler saplantısal bir biçimde tercih ediliyor...

Neyse...sözü fazla uzatmadan neden PlayStation 3 ile bu kadar yakından ilglendiğimi belirteyim. Öncelikle PS3'te beni en çok cezbeden şey 8 çekirdekli IBM Cell işlemcisi. Ufak bir araştırma ile bu işlemcinin gücünün ne boyutlara ulaştığını anlayabilirsiniz.

PS3'te beniz cezbeden bir başka konu ise işletim sistemi yüklenebiliyor olması. PS3'e birçok Linux sürümünü kurabiliyorsunuz. Windows kurmak ise şimdilik ancak sanal makinele yazılımları ile mümkün.

Fakat bir sorun var: PS3'ün güvenliğinden sorumlu olan yonga HyperVisor Linux'un konsolun erkan kartına erişmesine izin vermiyor. Bunun en büyük nedeni ise Sony'nin olası emilatörlerden korkması. Yani eğer Linux, konsolun ekrna kartına ulaşırsa tonla oyunu ve emülatörü PS3 ile çalıştırabileceksiniz... Doğal olarak orjinal oyun satışları bile etkilenebilir.PS3'ün anakartı.


Konuyu daha da fazla uzatmadan, HyperVisor'a savaş açan geohot adlı kullanıcıdan bahsetmek istiyorum. Kendisi ve grubu iPhone'u Hackleyip cihazın diğer SIM kartlar ile de çalışabilmesine olanak tanımıştı.

Anlaşılan iPhone'u Hacklemek ona çerez gibi gelmiş... geohot şimdi de PS3'e kafayı takmış durumda. Şimdi bu konuda aldığım en son bilgileri sizlere aktarmak istiyorum:

Geçtiğimiz hafta geohot Twitter'daki mesajıyla PS3'ü hacklemek için kolları sıvadığını bildirmişti.

Tabii ki PS3 bu, iPhone'a benzemez. Tamamen farklı bir mimariye sahip. Bu durumda geohot ne yapıyor? Tabii ki işin erbaplarından biri olan CJPC iletişime geçiyor ve ondan HyperVisor Decryption Kodlarını istiyor.

Ama maalesef kodlar yok. Zaten bütün olay da kodlarda bitiyor zaten, çünkü SONY, PS3 için yayınlanan en ufak bir kodu bile imzalayıp SHA-1 + HMAC algoritmasıyla şifreliyor.

Bu durumda ne yapmak gerek? Tabii ki konsolun RAM'lerini okumak (Memory Dump) gerek. Çünkü konsol çalıştığında şifrelenen bu dosyaları işlemci çekirdeklerinden biri açıyor ve dosyalar RAM'lere yükleniyor. Bu esnada şifrelerin de RAM'de olma ihtimali yüksek.

geohot, belirttiğine göre RAM'leri yavaş yavaş okumaya başlamış. Daha önce alman hacker SKFU'da RAM'leri dumplamıştı (daha iyi bir tabiriniz varsa öneriniz) fakat sonradan ses seda çıkmadı.

Uzun sözün kısası geohot iş başında... Yazının başlığındaki EP1 Episode 1 yani Bölüm 1 anlamına geliyor...
CHIP