Google için herkesin bir tahmini vardır elbette. Ama bir kişi varki o yok olacağını söylüyor.


Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi olan Buğra Ayan, 50 yıl sonra Google’ın yok olacağını projelendirdi ve Microsoft’tan staj imkanı kazandı.

Microsoft’un, Türk üniversite öğrencilerine staj yapma imkanı sağlamak için düzenlediği proje yarışmasında Buğra Ayan’ın “Google uzak gelecekte kendini nasıl yok edecek?” konulu projesi başarılı bulundu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi olan Buğra Ayan, geliştirdiği bu proje ile Microsoft İstanbul ofisinde staj yapmaya hak kazandı.
Buğra Ayan, daha önceden, Hacettepe Üniversitesi’nde yine kendisiyle aynı bölümde okuyan arkadaşı Said Saraçoğlu ile ortaklaşa yapmış olduğu bir çalışma sonucunda, TC Kimlik Numaraları kullanarak kişilerin akrabalarını bulmalarını sağlayan bir program geliştirmişti. Henüz 19 yaşında olan Buğra Ayan’ın çalışmaları arasında, internet üzerinden yapılan dolandırıcılığın nasıl önlenebileceği hakkında “İnternetin Sırları” isminde bir kitap yazmıştı.
Genç yaşına rağmen, oldukça geçerli ve talep gören projeler geliştiren Ayan, 50 yıl sonra Google yok olacak dedi ve bu iddiasını bir projeye dönüştürdü ve Microsoft’a gönderdi. Bu proje ile Microsoft’da staj yapma hakkı kazanan Ayan’ın bu projesiyle ilgili detaylara, kendi sitesi olan Bugra adlı kişinin alanı - Windows Live sitesinden ulaşılabiliyor.
Microsoft tarafından başarılı bulunan projesi hakkında açıklama yapan Ayan, üzerinde çalışmış olduğu projelerin kapsamının toplumsal bilgilendirme süreciyle ilgili olduğunu, bu yüzden insanların işini kolaylaştırıcı tarzdaki projeleri seçtiğini belirtti. Google’ın 50 yıl sonra, bu günkü ilgiyi göremeyeceğini, bunun nedeni olarak ise Google kullanıcılarından alınan güncel verilerle kendini yenilemeye devam eden Google’ın, bu günkü etkiyi yaratamayacağını savundu. Geçmişle ilgili bilgi almak isteyen kullanıcıların farklı zaman dilimlerinde arama yapmak isteyecekleri için, Google’ın sıralamayı çok iyi oluşturamayacağını iddia etti.
Google’ın ileri bir tarihte yok olacağı yönündeki iddialar, daha önceden Avusturyalı bilim adamları Ross Dawson ve Richard Watson tarafından ortaya koyulmuş, 2049 yılında bunun gerçekleşeceği iddia edilmiş, ancak detaylı bilgi verilmemişti. Ancak Ayan, Google’ın yok olma tarihiyle ilgili yine yaklaşık bir tespit yaparak, yok olma nedenini ise, gelecek zamanda insanların, geçmişle ilgili bilgilere ulaşmak isteyecek olma taleplerinin Google tarafından karşılanamayacağı olarak belirtti.

CHIP