+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor? Hakkında

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Bilişim ve İnternet Dünyasi Forumunda Bulunan  Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor? Hakkında Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375458

  ? Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor? Hakkında

  Cep telefonları nasıl dinleniyor?  Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez, Telekulak Araştırma Komisyonu’na bilgi verirken, cep telefonlarının IMEI kimlik numaralarıyla dinlenebildiğini açıkladı. Yollanan SMS aracılığıyla casus yazılım yüklenen telefonların konuşmaları kaydedildiği gibi, mesajları da izlenebiliyor.

  TBMM Telekulak Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez, cep telefonlarının IMEI adı verilen kimlik numaraları öğrenildiğinde kolaylıkla dinlenebildiğini anlattı. Sönmez’in Komisyon tutanaklarına da geçen açıklamalarına göre cep telefonlarında dinleme şöyle gerçekleşiyor.

  Mesaj atılıyor
  Dinlenecek olan cep telefonuna müzik, resim veya video indirilecek bir internet adresinin bulunduğu SMS gönderiliyor. Cep telefonu kullanıcısı, kendine gelen bu SMS’i açıp içindeki internet adresine tıkladığında cep telefonu GPRS üzerinden internete bağlanıyor ve özel olarak hazırlanmış ’trojan’ adı verilen casus yazılımı cep telefonuna yüklüyor.

  Kontrol telekulakta
  Bu Casus yazılım ile dinlenecek kişinin cep telefonu artık telefonu dinlemek isteyenlerin kontrolüne geçiyor. Casus yazılım o cep telefonu aradığı veya arandığı zaman bunu kaydediyor ve bir ses dosyası şeklinde istenen adrese yine internet üzerinden gönderiyor. Cep telefonu bu işlemi yaparken, telefon sahibi hiçbir şey hissetmiyor.

  SMS’ler de izleniyor
  Cep telefonuna yüklenen casus yazılım sadece konuşmaları kaydedip, istenen yere ulaştırmakla yetinmiyor. Bu casus programlar, dinlenen cep telefonuna gelen ve giden SMS’lerin birer kopyasını da dinleyen kişinin cep telefonuna veya elektronik postasına gönderiyor.

  Ortam dinleme
  İçine casus yazılım yüklenen cep telefonları bulundukları ortamın da dinlenmesini sağlıyor. Bu casus yazılımlar, kullanıcı cep telefonunu kapatsa bile çalışabiliyor. Çünkü, bu yazılım telefonun üzerindeki kapatma tuşuna basıldığında sanki telefon kapanmış gibi ekranı karartıyor ve telefon üzerindeki sinyal ışığının yanmasını engelliyor. Böylece, telefon görüntü olarak kapanmış gibi olsa da aslında çalışmaya devam ediyor. Telefon çalışırken de casus yazılım cep telefonunun mikrofonu ile ortamdaki sesleri kaydedip yine telekulaklara ulaştırıyor.

  Tuşlarla komut
  Casus yazılımın yüklendiği cep telefonuna dinleme komutları telekulak tarafından cep telefonuyla gönderiliyor. Yıldız, kare (*#) yazıp aradığınız numarayı yazarsınız, üstüne yıldız, kare (*#) dediğinizde, telefon her açıldığında ortam dinlemeyi o bildiğiniz noktaya, ister dinledikten sonra paket olarak atabilir, ister anlık olarak dinleyebilir, isterse o an telefon görüşmelerini kaydedebilir.

  Başbakan’a pasif oda
  Yılmaz Sönmez, dinlenmenin önüne geçilebilmesi için Başbakan ve bakanların kullanabilecekleri ’pasif odalar’ kurulmasını önerdi. Sönmez’in önerdiği pasif oda, her türlü radyo sinyalinden izole edilen odalar anlamına geliyor. Bu odalara girildiğinde cep telefonu sinyalleri de dahil her türlü yayın sinyali bloke oluyor. Yine bu odalarda kullanılan özel frekans yayıcılar ile, eğer ortamda kayıt yapan bir cihaz varsa bunun da kayıt yapması önlenebiliyor.

  IMEI numarası nasıl öğrenilir
  CEP telefonları üretilirken, her telefonun üzerindeki çipe International Mobile Equipment Idendity’nin (Uluslararası taşınabilir cihaz kimliği) kısaltması olan IMEI adı verilen kimlik numaraları yüklenir. Cep telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için *#06# tuşlarına basmak yeterli.

  Cepten dinleme maliyeti 600 YTL
  CEP telefonlarına yüklenen casus yazılımlar Türkiye’de de kolayca edinilebiliyor. Bu yazılımların fiyatları özelliklerine göre 600 YTL’den başlıyor ve 5-6 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Bu casus yazılımlar her türlü cep telefonu işletim sistemi ile kullanılabiliyor.
  Bu yolla herkesi fişliyorlar

  GENELDE cinayet masasındaki polislerin kullandıkları bir yöntemden de bahseden Sönmez, şöyle konuştu: "Cep telefonu bulunduğu noktada bir sinyal veriyor, kayıtlanıyor. Artık Türkiye’de 70 milyonun nereye gittiği kaydediliyor. Cep telefonu olan kişi, adı soyadıyla login kaydı olarak fişleniyor. Bir aile katledildi. Odanın içinden yansıyan 13 sinyali toplayarak 8 saat sonra katillere ulaştılar. Hepimiz fişleniyoruz aslında." - HÜRRİYET


  KİMİN TELEFONU DİNLENİYOR?

  Şahin, kamuoyunda çokça tartışılan "telefon dinlemesi"yle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Şahin'in anlattıkları:
  HABERTÜRK'te Soru-Yorum programında Özay Şendir ve Balçiçek Pamir'in sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Mehhmet Ali Şahin, kamuoyunda çokça tartışılan "telefon dinlemesi"yle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Şahin'in anlattıkları:

  TELEFON DİNLEMELERİ
  "'Türkiye'de 70 milyon dinleniyor' diyorlar. Böyle birşey mümkün değil. Ben mesela dinlendiğimi düşünmüyorum. Kimlerin telefonu dinlenir, hangi koşullarda dinlenir, kim dinler, kararı kim verir? Bunların bilinmesi gerekiyor.
  2005 yılının 1 haziranında ceza muhakemeleri kanunu yürürlüğe girdi. Adli dinleme ile ilgili bir madde. Bu maddeye göre soruşturma olacak, suç isnadı olacak, kişinin hakkındaki suç isnadı ciddi olacak, onunla ilgili bilgi edinme başka yoldan mümkün olmayacak. Savcı hakime talepte bulunacak. Hakime kişinin telefon numaralarını, ne ile suçlandığını, hakkındaki delilleri bilgi olarak sunar.Hakim bakar ve karar verir. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'na gönderir. Ayrıca adli kolluk personeli var. Bunlar özel olarak seçilmiş, yine savcının bildirdiği isimlerdir. Bunlar bu kararı yerine getirirler. Böylece kişinin telefonları dinlenir ve kayda alınır. Ama sadece 3 ay süreyle. Buradaki kayıtlar da delil olarak kullanılır. Dolayısıyla 70 milyonun dinlenmesi söz konusu değildir."

  İLLEGAL DİNLEME SUÇTUR
  "İllegal dinlemeler yasaktır. Hukuki yaptırımı yoktur ve suçtur. Her kimse "benim telefonum ysadışı olarak dinleniyor "derse yasalar bena hangi yetkileri vermişse o vatandaşın şikayetini değerlendiririm. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü de yargı kararı olmadan kimsenin telefonunu dinleyemez. Yasadışı bir iş yapmış olur. Teknik takip de yapamaz, ortam dinlemesi de yapamaz. Yapsa da mahkemede delil olarak kullanılamaz.

  Ama bazı istisnai durumlar vardır. Eğer izin alınacak kadar zaman yoksa istisnai olarak takip yapılır ama 24 saat içinde hakimden onay yazısı alınır. Hakim onay vermezse dinleme geçersiz sayılır.
  Habertürk  Birileri tarafından dinlenip, birbiri ardına internet sitelerine ’servis edilen’ siyasi, asker ve işadamlarının ’özel görüşmeleri’, yasadışı dinlemelere ağır cezalar getiren TCK’nın mimarlarını da isyan ettirdi.  Bu ’Telekulak’a neşter şart  TCK’nın AKP’li mimarları, yasalarda eksiklik bulunmadığı, ’uygulamada sorun’ bulunduğu savunmasıyla savcıları göreve çağırıyor. Muhalefet ise, bu dinlemelerle toplumu ’sindirme ve susturma’ politikası izlendiği, bir korku imparatorluğu yaratılmaya çalışıldığı görüşünde.

  SİYASİLERİN, işadamı ve askerlerin özel görüşmelerinin yasa dışıBu ’Telekulak’a neşter şart kayıtlarla kamuoyuna deşifre edilmesine tepkiler artıyor. Telefon ve ortam dinlemelerinin geldiği nokta, ceza kanununun mimarı olan AKP’lileri de isyan ettirdi. Siyasi otoritelerin görüşleri şöyle:

  Savcı faili ya bulacak ya bulacak

  Telekulak Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü (AKP): "Yasada belirtilen şartlara uygun dinlemeler haricinde bütün dinlemeler suç. İster ortam dinlemesi olsun, ister telefon dinlemesi. Suçu işleyenler meydanda değilse, savcılar soruşturma yapıyor. Bulamıyorsa aramaya devam edecek. Yayınlayan da yayınlatan da aynı şekilde suçludur. Bu konuşmanın özel görüşme ve hukuka aykırı olarak ele geçirildiğini biliyorsa veya bilmesi muhtemelse, çoğunlukla da biliyorlardır, onun cezası var. Cezalar yeterli mi değil mi? Oturulur, tartışılır. Cezanın azlığından mı, yakalanıp ceza verilmediğinden mi bunlar oluyor? Uygulamada da bir sorun olabilir."

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu (AKP): "Bugüne kadar basın özgürlüğünü savunanlar, şimdi ’Niye yayınlanıyor’ diye tedirgin oluyorlar. 28 Şubat döneminde bunlar öylesine yayınlandı ki, kimsenin gıkı çıkmıyordu. Şimdi Ergenekon olayıyla hassasiyet kazandı. Bunlar doğru değil, kimse savunamaz. Bırakın ortam dinlemesini veya yasadışı dinlemeyi, yasal dinlemeler bile hazırlık soruşturması bitmeden yayınlanamaz. Savcılıklar gerekli görevi yapacaktır. Hem ceza boyutu hem basın hukuku boyutu var. Bu başlı başına bir ceza konumunda. Kanunları çalıştırmak lazım. Yeteri kadar düzenleme var."

  Özel alan özgürlüğü evrensel değer

  TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya (AKP): "Türk demokrasinin en büyük sorunu saydamlıktır. Türkiye’de neyin gizli, neyin açık olması gerektiği noktasında bir düzenleme boşluğu yok, ama uygulamadan, anlayıştan kaynaklanan sorunlar var. Özel yaşamın, özel alanın gizliliği evrensel bir değerdir. Özgürlüğün temel değeridir. Ancak özelin tadını çıkaran kişi kamu ile ilgili bir takım projeler, planlar üretiyor ve bunu paylaşıyorsa, bu noktada gizlilik yerine saydamlığın tercih edilmesi gerekir."

  Sindirme ve susturma politikası

  CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay: "Mahkeme kararıyla dinlenmiş dahi olsa, gizli olması gereken deliller servis ediliyor. Bu servis edilme, başkanı doğrudan Başbakan tarafından atanan birimin dinlemeyi yapmasından kaynaklanıyor. Bugüne kadar tek denetim yok. Açıkçası herkes dinleniyor, herkes izleniyor, herkesin siyasi değerlendirmede bulunma şansı ortadan kalkıyor. İnsanlar deşifre ediliyor, bir sindirme politikası, suskunlaştırma politikası izleniyor. Bir dönemde evlerinin kapılarına kırmızı boya ile çarpı konulması gibi. Faşizan bir anlayıştır."

  Başbakan’ın bilgisi dahilinde

  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: "Bir korku imparatorluğu kurulmaya çalışılıyor. Bu dinlemeler Başbakan’ın, hükümetin bilgisi altında yapılmaktadır. Medyaya yine hükümetin bilgisi altında servis yapılmaktadır. Çünkü Başbakan teknik dinleme diye tanımlamıştır. Teknik dinleme hukuki bir tabirdir. Demek ki Başbakan’ın haberi vardır. Gizli olması gereken bir yargı sürecinin hukuka aykırı biçimde medyaya yansıtılmasından da bilgisi olması gerekir."

  CEPTEN ORTAM DİNLENMESİ NASIL ÖNLENİR?

  'Casus' adlı yazılım programıyla telefonunuz dinleniyor olabilir. Telefonunuz kapalı olsa bile dinlenmesi mümkün. Sim kartı değiştirseniz de...Peki dinlemenin önüne nasıl geçilir?

  Hakan Bayraktar'ın haberi

  Sadece sizin sesiniz değil, bulunduğunuz ortamdaki tüm sesler kayıt altına alınabiliyor. Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip.

  Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yüklenen ufak bir yazılım ile bu küçük alet bir casusa dönüşebiliyor.

  Ergenekon iddianameleri ve ardından Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ve CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın 'dinleniyorum' iddiaları ile gündeme gelen telekulak tartışmaları hâlâ sıcaklığını koruyor. Herkes bir şekilde MİT, jandarma veya polis tarafından dinlendiğini iddia ediyor veya düşünüyor. Oysa dinleme işini sadece devlet kurumları yapmıyor artık.

  Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip. Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yükleyeceğiniz ufak bir yazılım ile bu küçük aleti bir dinleme aracına dönüştürebiliyorsunuz. Casus yazılım (trojan) adı verilen bu yazılımlar, cep telefonuna yüklendiği zaman telefon üzerinde hiçbir simge belirmediği için yazılım telefon menüsünde görülmüyor. Kendini ele verecek gözle görünen hiçbir harekette bulunmadan arka planda sessiz sedasız çalışan yazılım, uzman kişiler tarafından da tespit edilemiyor. Yurtdışında uzun süreden beri olan casus yazılımlara ülkemizde de herkesin ulaşabilmesi çok kolay. Çünkü bu yazılımları peynir ekmek gibi satan birçok firma var. Fiyatları özelliklerine göre 100 TL'den başlıyor ve 2-3 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Hatta işi biraz daha ileri boyuta taşıyan bazı firmalar, casus yazılım yüklü telefonları 'casus telefon' adı altında satıyor.

  Cep telefonu nasıl dinleniyor?

  Öncelikle bir cep telefonunun dinlenebilmesi için casus yazılım programının mutlaka o telefonda yüklü olması gerekiyor. Casus yazılım yüklü cep telefonu, başka bir telefonu aradığı veya başka bir telefon tarafından arandığı zaman, dinleme yapan kişinin telefonuna gizlice mesaj ile bilgi gönderiliyor. Dinleme yapan kişi mesajı aldıktan sonra, dinlenen kişinin telefonunu arayarak konuşmalarını duyuyor. Ya da daha önceden casus yazılıma girdiği web adresine konuşma dosyalarını mesaj olarak GPRS ile gönderilmesi talimatını verebiliyor. Artık bu ses dosyalarına istediği zaman web adresinden ulaşıp bilgisayarından bile konuşmaları dinleyebilir. Dinleme esnasında, telefonda ne bir cızırtı, ne de başka bir ses olur. Ayrıca telefonda ışık yanması, zil çalması ya da titreşim gibi dinlendiğini ele verecek bir işaret de bulunmuyor.

  Telefondaki sim kartı değiştirilse de telefon dinleme özelliği devam ediyor

  Çoğu casus yazılım, dinlenmek istenen telefonun içerisine yüklenirken, dinleme yetkisi olan telefonun numarası da yazılım içerisine kaydedildiği için, telefonun sim kartı değiştiğinde de dinleme işi devam ediyor. Çünkü yeni sim kartı değişikliğinde yazılım yeni telefon numarasını SMS yolu ile dinleyen kişiye hemen gönderiyor.

  Ortam dinleme nasıl yapılıyor?

  Ortamı dinlemek için casus yazılım yüklü telefon, dinleme yapacak kişi tarafından aranır. Telefon, zil sesi çalmadan otomatik olarak açılır. Yazılım, mikrofonu aktif hale getirir ve telefonun bulunduğu ortamdaki tüm sesleri dinleyen kişiye aktarmaya başlar. Dinleme yapılan telefon arandığı sırada yine ekranda aramayla ilgili herhangi bir belirti olmaz, numara çıkmaz, telefon titremez. Karşı tarafın haberi olmadan ortamdaki konuşmalar duyulur. Aramayı kim yapıyorsa görüşme ücretini de o öder.

  Cep telefonu kapalı iken ortam nasıl dinleniyor?

  Casus yazılım yüklü telefonda kapatma tuşuna basıldığı halde gerçekte telefon kapanmıyor. Çünkü bu yazılım telefonun üzerindeki kapatma tuşuna basıldığında sanki telefon kapanmış gibi ekranı karartıyor ve telefon üzerindeki sinyal ışığının yanmasını engelliyor. Bu yüzden, telefon görüntü olarak kapanmış gibi olsa da aslında çalışmaya devam ettiği için, casus yazılım ortamdaki sesleri telekulaklara ulaştırabiliyor.

  Casus yazılım nasıl yüklenir?

  SMS yolu ile yükleme: Dinlenecek olan kişinin cep telefonuna bedava müzik veya resim indirebileceği bir web adresinin bulunduğu kısa mesaj gönderiliyor. Kişi bu mesajı açıp içindeki web adresine tıkladığında cep telefonu GPRS üzerinden internete bağlanıyor ve mp3 dosyasıyla birlikte özel olarak hazırlanan casus yazılımı telefonuna yüklüyor.

  Bilgisayar ile yükleme: Bilgisayar ile telefon arasında USB kablo veya bluetooth ile iletişim sağlandıktan sonra casus yazılım 30-35 sn gibi kısa bir sürede yükleniyor. Yazılım yüklendikten sonra telefon menüsünde kesinlikle görünmeden arka planda çalışmaya başlıyor.

  ***

  Casus yazılım neler yapabiliyor?

  Telefonu, dolayısıyla kişinin bulunduğu ortamdaki sesleri dinliyor.

  Kişinin yaptığı tüm görüşmeleri dinliyor.

  Kişiye gelen ve giden aramaları mesajla anında bildiriyor.

  Kişiye gelen ve giden mesajların bir kopyasını dinleyen telefona iletiyor.

  Sim kart değişikliği durumunda yeni telefon numarasını dinleyen kişiye anında mesajla bildiriyor.

  Kişinin telefonu ile birlikte gezdiği tüm yerleri mesajla bildiriyor.

  ***

  Telefonunuzun dinlenmesini engellemek istiyorsanız...

  Kesinlikle kimseden hediye cep telefonu almayın.

  SMS yolu ile gönderilen mesajlara dikkat edin.

  Cep telefonu için üretilmiş antivirüs ve anti casus yazılımları yükleyin

  İnternet ortamından güvenilir olmayan sitelerden dosya (mp3, program, video) indirmeyin.

  Cep telefonunuzdaki bluetooth fonksiyonunu ihtiyacınız olduğu zaman şifreli bir şekilde etkinleştirin.

  Telefonunuzu iş ortamınızda bile hep yanınızda taşıyın. Kısa süre de olsa fiziksel olarak başkalarının ulaşmasına imkân vermeyin.

  Eğer tüm bu önlemlere rağmen yine de hep içinizde bir şüphe olacaksa cep telefonunuza telefon görüşmelerini kriptolayan (şifreleyen) program yükleyin. Böylece konuşmalarınızı ele geçirseler bile şifrelemeden dolayı hiçbir şey anlaşılmayacaktır. Ancak bu programın sizinle görüşen karşı taraftaki kişilerde de yüklü olması gerektiğini unutmayın.

  DİNLEME HANGİ DURUMLARDA DELİL OLUR?
  Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin kararı.

  Yargıtay, dinlemeye elverişli suçlarda, sanıkların telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilerin maddi kanıtlarla desteklenmemesi halinde ''belirti kanıtlarını'' cezalandırma için yeterli bulmadı.

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 sanık hakkında ''suç işlemek için örgüt kurma, örgüte üye olma, yardımda bulunma, parada sahtecilik, kıymetli damgada sahtecilik, mühürde sahtecilik, belgede sahtecilik'' suçlarından verilen hapis cezalarının temyiz incelemesinde, son günlerde tartışılan telefon dinleme kayıtlarının hangi durumlarda delil olarak kullanılacağına ilişkin tespitlerde bulundu.

  Daire, 3 sanık hakkındaki temyiz incelemesini yaparken, dosya içeriğine göre bu sanıklar hakkında mahkeme kararıyla dinlemeye elverişli suçlardan dinleme yapıldığına işaret etti.

  Kararda, şöyle denildi:

  ''Bu sanıkların yaptıkları telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilere ilişkin maddi kanıtlarla desteklenmeyen belirti kanıtların cezalandırılmalarına yeterli kesin ve inandırıcı olmaması, sanıkların üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmaması karşısında, sanıklar hakkında beraat yerine mahkumiyet kararı verilmesi hükmün bozulmasını gerektirmiştir.''

  Yargıtay kaynakları, karardaki ''belirti kanıt'' ifadesiyle ''sanığın ikrarına dayanmayan, maddi niteliği olmayan'' kanıtların kastedildiğini bildirdi.

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi, daha önce de ''içeriği maddi bulgularla desteklenemeyen telefon görüşmelerine dayalı iletişim kayıtlarını'' delil olarak kabul etmemişti.


  AA HABERTÜRK

 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375458

  Tanımlı Ce: Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor? Hakkın
  Dinleniyor muyuz?  Son günlerde Başkentte başlayan telefon dinlenme tartışmaları Bingöl’de de konuşulmaya başlandı. Cep telefonuyla yapılan görüşmelerde, telefondaki sesin yankılanması ve parazitli gelmesi insanlarda dinleniyorum endişesi uyandırıyor. Neredeyse bir paranoya haline gelen ‘Telefonum Dinleniyor’ endişesi insanın psikolojini bozuyor. Gazeteniz Olay, telefon dinleme olayını sizin için araştırdı. Kimlerin telefonları dinleniyor? Telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım? Hangi kurumlar telefonları dinleyebiliyor? Telefon dinlemenin amacı ne? Telefon dinlemede özel hayat korunuyor mu? Gibi sorulara cevap aradık. MİT sitesinden, yerel istihbaratçılara kadar yaptığımız araştırmayı ilginize sunuyoruz. Yazının sonunla dinlenip, dinlenmediğinize kendiniz karar vereceksiniz.DİNLEME CASUSLARIN İLGİ ODAĞITelefon dinleme konusu, yıllardır Türkiye’nin ve dünyanın gündemini işgal eden en ilgi çekici casusluk veya araştırma konularından biri haline geldi. Herkes dinlendiğinden şüphe duymaya başladı. Eski, çevirmeli telefonlardan başlayan gizli dinleme hikayeleri, günümüzün çağdaş iletişim araçları olan cep telefonlarına kadar uzanıyor. Yasal çerçevede ve gerçek suçlulara karşı uygulandığında normal karşılanan telefon dinleme olayları, modern teknolojinin, telefon dinlemeyi giderek kolaylaştırması ve her tür aracın basitçe satın alınabilir hale gelmesi, istenmeyen kişiler tarafından ve yasal olmayan yollardan da telefon dinleme gerçeğini ortaya koyuyor.SESİN YANKILANMASI ŞEBEKEDENCep telefonlarında yapılan görüşmelerde sesin yankılanması, telefonun dinlendiği şüphesini artıran en büyük etken. Arkadaşınızla yaptığınız görüşmelerde, sizin sesinizin geri gelmesi, telefonun diğer ucundaki kişinin ’’Telefonun dinleniyor’’ uyarısı ile karşılaşıyorsunuz. Bingöl’de görev yapan bir istihbarat uzmanı telefonun dinlendiğinin telefon sahibi tarafından anlaşılmasının mümkün olmadığını, sesin yankılanmasının tamamen ilgili telefon şirketinin şebekesinden kaynaklandığını söyledi.MİT DİNLEM İÇİN NE DİYOR
  Telefonum Dinleniyor mu? Sorularına en çok muhatap olan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ise dinlemenin ancak yasal çerçevede yapılabileceğini, dinlendiğinden şüphelenen şahısların, dinlenip dinlenmediğini Cumhuriyet Savcılıklarından öğrenilebileceğini açıklıyor. MİT’in resmi internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:
  ’’Telefon dinleme, yargı kararı ve yasa ile sınırlanmış özel durumlarda başvurulan bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milleti ile bütünlüğüne, varlığına, bağımsızlığına ve güvenliğine, anayasal düzenine ve milli gücünü meydana getiren bütün unsurlarına karşı içten ve dıştan yöneltilen faaliyetlerde bulunmuyorsanız ya da yabancı ülkelerin istihbarat kuruluşlarının ağına düşmemişseniz telefonunuzun dinlenmesi için hiç bir neden yoktur. Ama yine de telefonunuzun dinlenildiğinden şüphe duyuyorsanız, Cumhuriyet Savcılıklarına başvurup durumun incelenmesini isteyebilirsiniz.’’
  AÇIK TELEFON HEYERDE TAKİP EDİLİYOR
  Cep telefonu operatörleri, üzerinde SIM kartı takılı bulunan telefon açık ve çalışır durumda olduğu sürece santraller tarafından hangi hücre grubu içinde bulunduğu sürekli olarak izleniyor ve telefona yapılacak bir çağrı bağlantısı doğrudan doğruya telefonun yakınında bulunan baz istasyonları üzerinden kurulabiliyor. İlgili numaraya yapılan çağrının daha hızlı kurulması bir yana, mobil telefonun ve dolayısıyla kullanıcısının içinde bulunduğu bölgenin saptanmasını kolaylaştırıyor. Bir taşıt aracıyla hareket halinde bulunan kişi, mobil telefonunu açık tuttuğu sürece arkasında geçtiği yerleri gösteren kayıtlar bırakıyor. Bu kayıtların incelenmesi ile kişinin önceden bulunduğu ve gideceği yerlerin tahmin edilmesi mümkün olabiliyor.
  KAPALI TELEFON DİNLENİR Mİ?Mobil telefonlar hakkında konuşulan bir başka ilginç konu ise kapalı bir telefondan dinleme yapılabilmesi. Konunun uzmanları, standart bir mobil telefonun normal yoldan (pil çıkarma veya pilin tükenmesi dışında) kapanması ile birlikte, santrale kapalı olduğuna dair bir mesaj gönderdiğini ve cihazın tüm işlevlerinin sona erdiğini vurguluyorlar. Ayrıca, GSM standartları arasında, telefonun kapalı olduğu konumda işlem yaptırabilecek bir yapı bulunmuyor. Dolayısı ile kapalı bir cep telefonu üzerinden dinleme yapılabilmesi imkansız görünüyor.INFINITY BUG NEDİR?Mobil telefonlar ile yapılabilecek gizli dinlemeler bu kadarla da kalmıyor. Uzun yıllardır varlığını sürdüren ve uzmanlar arasında “Infinity Bug” olarak adlandırılan bir cihaz, küçülen ebatları sayesinde mobil telefonlara kadar girebilme riski taşıyor. Bu cihaz, yerleştirildiği telefonun güç kaynağından besleniyor. Bu sistemi yerleştiren kişi tarafından o telefon aranıp yanlış numaraymışçasına kapatılıyor. Ancak Infinity Bug, o cihazın gerçek anlamda kapanmasına engel oluyor. Özel bir frekans oluşturarak hattın kesilmesini engelliyor. Böylece arayan kişi, o telefonun bulunduğu yerdeki konuşmaları kolayca dinleyebiliyor. Telefon, sahibi tarafından kullanılmaya çalışıldığında ise Infinity Bug derhal frekansı kesiyor ve hattı serbest bırakıyor.KONUŞULANLAR KAYDEDİLİYOR MU?Dinlenme korkusunun bir başka boyutunu iki kişi arasında gerçekleştirilen konuşmaların kaydedilmesi oluşturuyor. Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde, devlete bağlı ve gizlilik esasıyla çalışan kuruluşların faaliyetleri haricinde, hem servis sağlayıcılar, hem de hükümet tarafındaki tüm hukuki kuralları saptanmış olan bu konunun, Türkiye’de tam anlamıyla bir hukuki çerçeveye yerleşmemiş durumda olduğunu söylüyorlar. Mahkeme izni olmadan dinleme faaliyetleri yapılamayacağını ve ilgili devlet birimlerinin bu konularda oldukça titiz hareket ettiğini belirten uzmanlar, yasalar ve devlet güçleri dışındaki bazı çevrelerin, sahip oldukları imkânları kullanarak gizli dinleme yapabileceğinin altını çiziyorlar. Belirli numaralar arasında yapılacak konuşmaların kaydı, ses tanıma tekniklerinin kullanımı ile belirli sözcüklerin söylenmesi durumunda ilgili numaranın derhal raporlanması ve benzeri işleri yapan cihazların, birkaç bin dolardan, birkaç milyon dolara kadar değişen fiyatları ile birçok ülkede serbestçe satılması konunun vahametini artırıyor.Sizde dinlendiğinizden şüpheleniyorsanız, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe ile başvurun. Başka türlü telefonun dinlenip, dinlenmediğinin anlaşılmasının mümkün olmadığını belirten uzmanlar, dinleme endişesi taşıyanlara, dinlenme paranoyasından kurtulması için gizli görüşmelerin telefonla yapmaktan kaçınılmasını tavsiye ediyor.


  bingololay

 3. #3
  Onursal Üye Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Bulunduğu Yer
  αℓι ѕαмι уєη
  Mesajlar
  4.967
  Blog Yazıları
  323
  Tecrübe Puanı
  107374701

  Tanımlı Ce: Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor? Hakkın

  aB0oo!:eet:
  yazık çok yazık aranıyor bu adamlar allahım yarabbim ya SABIR

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Ramazanda dişler dinleniyor
  By Kubya in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-22-2012, 19:09
 2. Telefonları nasıl bozuyoruz?
  By "SenSiziM" in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-06-2010, 14:28
 3. Dinlenemez cep Vertu da dinleniyor
  By Boramir!! in forum Cep Telefonları ( Mobile Phones)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-11-2008, 03:53
 4. SMS'le dinleniyor olabilirsiniz
  By leyla_59 in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-07-2008, 15:37
 5. Cep Telefonunuz Dinleniyor mu ?
  By GUNGHO99 in forum Cep Telefonları ( Mobile Phones)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-20-2007, 17:01

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375