Çin Basın Yayın İdaresi, İnternet'te bulunan tüm müstehcen içerikli yayınları yasakladığını ve erişimi kestiğini duyurdu.Şinhua ajansının haberinde, 30 bin link ve 4 bin internet sayfasının Ocak ayından beri 50 uzman tarafından incelendiği ve uygunsuz bulunarak yayının kesildiği bildirildi.

Kapatılan siteler arasında, *****grafik içerik dahil olmak üzere, şiddete yöneltici sitelerin ve genel ahlaka aykırı ilişkilerin yazıldığı ve yayımlandığı
internet blogları da bulunuyor.

Basın Yayın İdaresi, bu hususta
yeni bir kanunun düzenleneceğini ve bundan sonra Çin'de yayın yapacak internet sitelerinin bu çerçevede yayın hakkına sahip olabileceğini bildirdi.

Çin hükümeti, Haziran ayının başında *****grafik içerikli siteleri engelleyen bir program geliştirip "Yeşil Baraj" projesini uygulamaya koymuş, ancak özel hayata müdahale gerekçesiyle Ağustosta projedeki "zorunluluk" ifadesi kaldırılmıştı.

Çin, geçen aylarda "Google.cn" arama motorunu *****grafik içerikli aramalara müsaade ettiği gerekçesiyle sert bir şekilde kınamış, ardından "Google", Çin'de yayın yapan sunucusunda *****grafik içeriği arama motorundan tamamen temizleyeceğini söylemişti.

Çin hükümeti,
son aylarda internette *****grafi ve şiddetin engellenmesi için kısıtlamalar getirdiğini açıkladı, ancak insan hakları savunucusu kurumlar Çin'in bunu muhalif sesleri bastırmak için yaptığını savunuyor.


kaynak: ekolay.net