Çocukları anlamak için internet dili öğreninİnternet, kimisi için devasa bir kütüphane niteliğindedir. kimisi için de bir iletişim aracıdır.


İnternet, kimisi için devasa bir kütüphane niteliğindedir. kimisi için de bir iletişim aracıdır. Uzakta olan eşi dostu, sevdikleri, akrabaları ve arkadaşlarıyla özlemlerini gidermeye çalışır. Ee mesafe uzak, teknolojinin nimetleri de çağımıza bu kadar yakın oldukça internetten görüşmemek elde değil. Messenger(msn), facebook, twitter, bize internet ortamında sevdiklerimizle görüşme imkânı sağlayan sosyal paylaşım sitelerinden sadece bazıları. Artık bu paylaşım siteleri gençlerin olduğu kadar ilkokul ya da ortaokul çağındaki çocukların da gözde sitelerinden. Nereden mi anlıyoruz bunu? Çünkü, yeni nesil, insanları çok şaşırtıyor. MSN nedir biliyor, arkadaşlarıyla kolayca yazışabiliyor, hatta ve hatta görüntülü konuşma bile yapabiliyorlar.

Ancak, internetteki bu yazışma dalgası, yeni bir dil ortaya çıkardı. Merhaba yerine 'mrb', iyiyim yerine 'ii' ya da 'uzun çizgi parantez' yani -) ve daha neler neler kullanılıyor. Gençler ve çocuklar, internette yazışırken artık bu dili kullanıyor. Anne ve babalar ise bu dile çok da aşina değiller. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, birçok anne-baba gibi çocukların bu dilini anlamakta ilk başta güçlük çekenlerden. Van ve çevre illerde yaptırılan toplam 22 bilişim sınıfının açılışı için bir hafta önce Van'a giden Gül, internette küçük çocuklarla yazışırken yaşadığı sorunu şöyle dile getiriyor: "e-mail adreslerini alıp, zaman zaman çocuklarla mesajlaşıyoruz. Bana derslerinden, sıkıntılarından bahsediyorlar. Ama mesajlaşmaya başladığımız ilk zamanlarda bu çocuklar nece yazıyor diye düşünmeden edemedim. Kendilerine göre kısaltmalar yapmışlar, noktalama işaretleriyle her şeyi anlatıyorlar maşallah. Çoğumuz bugün halen metin yazarken 'Buraya iki nokta üst üste mi yoksa noktalı virgül mü konuyordu?' diye düşünürken, onlar yeni bir dil oluşturmuş." Hayrünissa Hanım, çocukların kullandığı bu dili merak ederek araştırdığını ve ortaya çok enteresan kısaltmaların çıktığını söyledi. Örneğin; üç tane z (zzz) harfinin anlamı uykum var, 1+1'in anlamı yanımda arkadaşım var, 100'ün anlamı ise yüz yüze görüşelim demekmiş. Zamandan tasarruf etmek için birçok kelimeyi kısaltıyorlar. Ruh hallerini yansıtmak için de değişik simgeler kullanıyorlar. Çocuğunuzu anlamak istiyorsanız, işte size internet dilinden bazı örnekler:

Bu simgeler ruh hallerini yansıtıyor
: -) = Gülümseme, : -))) = Çok gülmek, : -D = Kahkahayla gülmek, : -( = Üzgün yüz, : -(( = Gerçekten üzgün, :-[ = Sıkılmış ve üzgün, % - ) = Saatlerdir ekrana bakıyor, ; - ) = Göz kırpma, : - / = Kuşkulu, : P = Dil çıkarmak, : - X = Sır vermem : S = Kafası karışmış, : -I = İlgisiz : - * = Öpme

Kelimeleri böyle kısaltıyorlar
Mrb = Merhaba, Slm = Selam, Nbr? = Ne haber?, Hg = Hoş geldin, S.a = selamün aleyküm, Kib= Kendine iyi bak, Kahvaltı = Kahv6, U= sen (İngilizce'de sen anlamına gelen you'dan geliyor.), Aeo= Allah'a emanet ol, Öpt = Öptüm, 1 şey = Bir şey, Tşk/ Thanks/ Thanx = Teşekkür ederim, Gg = Güle güle, - kont = Kontürüm yokZAMAN