Bilim adamları "üç ebeveynli çocukların" dünyaya gelmesine bir adım daha yaklaştı. Birleşik Krallık'ta yayımlanan gazetelerin haberlerine göre, araştırmacılar, yaşlı kadınların "eskimiş" yumurtalarını onararak gebe kalmalarını sağlamak için, genç donör kadınlardan alınan yumurtaları kullandılar ve bu şekilde geliştirilen yumurtalardan embriyo elde etti.
Tüp bebek yöntemi, yumurtanın yaşlanması yüzünden, yumurta çekirdeğinin dışındaki sitoplazmadan kaynaklanan anormallikler olabildiği için yaşlı kadınlarda genelde başarısız oluyor.

Japonya'daki bir kadın hastanesindeki bilim adamları, bebeğin oluşmasını sağlayan bilginin çoğunu taşıyan sağlıklı bir çekirdeği, genç kadın donörlerin siptoplazmasına yerleştirmekle bu sorunu aşabileceklerini düşündü. Bu düşüncelerini denedikleri 31 yumurta üzerinde başarıyla hayata geçiren bilim adamları, bu yumurtaları spermle döllediklerinde "ilk safhadaki embriyolar" elde etti.
Bu yöntem "eskimiş yumurtalara" hayat nefesi üflemesine ve bu yumurtalardan kaynaklanabilecek genetik hastalıklara çare olabilmesine rağmen, iki anneli melez çocukların doğacağı gerekçesiyle etik bir tartışmaya yol açacak gibi görünüyor.
Araştırmayı kaleme alan Atsuşi Tanaka, New Scientist dergisine yaptığı açıklamada, "Bu embriyoları rahime transfer edebilirsek, başarı oranının yüksek olacağına inanıyorum" dedi. (Anadolu Ajansı)