Kendimizi altı çekirdekli işlemcilere hazırlamaya çalışırken, Intel 48 adet x86 çekirdeği bulunduran SCC adlı yeni işlemcisini tanıttı. Bu yeni çok çekirdekli işlemci hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyi bir araya topladık.

Çok çekirdekli işlemci teknolojisinde sınırları zorlamak isteyen Intel, dün henüz deneysel bir aşamada olan 48 çekirdekli işlemcisini tanıttı. Single-chip Cloud Computer (SCC) adı verilen bu işlemci Intel'in 2007'de geliştirdiği 80 çekirdekli Polaris işlemcisinin devamı niteliğini taşıyor. Kendinden öncekinden daha az sayıda çekirdeğe sahip olsa da, SCC'yi Polaris'ten daha önemli kılan bir özellik var.
SCC, aynı Pentium ve Core modelleri gibi standart yazılımları çalıştırabilme yeteneğine sahip. Yani bu işlemci sadece devasa veri bilgisayarlarının yaptığı işlemleri değil, hergün kullandığımız işlemcilerin çalıştırdığı yazılımları da kullanabiliyor. SCC'de bulunan çekirdekler çok güçlü değiller. Daha çok Atom modellerine benziyorlar. Intel'in teknoloji bölümünün başındaki isim olan Justin Rattner, çekirdekler Nehalem kadar güçlü olmasa da bir araya geldiklerinde ortaya büyük bir gücün çıktığını iddia ediyor.

kaynak: Haber7