Dünya’nın en yaygın sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, bugünlerde profili kapalı olan kullanıcıların fotoğraflarını kolayca görmeyi sağlayan bir yenilik yaptı.Kullanıcıların büyük bir bölümünün haberdar olmadığı bu yenilikle Facebook'daki kişi listesinde bulunanlar, arkadaşının listesindeki profili kapalı arkadaşlarının paylaştığı fotoğraflara rahatlıkla ulaşabiliyor.

Daha öncede gizlilik ayarlarında değişikliğe giderek birçok kullanıcının bilgilerini açığa çıkaran sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcılarından habersiz bir şekilde bir yenilik daha yaptı.

Önceleri profili kapalı olanların bilgilerinin ve fotoğraflarının arkadaş listesinde olanlar tarafından görebildiği sitede bu değiştirildi.

ARKADAŞININ ARKADAŞI DÖNEMİ
Kullanıcılar artık arkadaş listesindeki kişilerin arkadaşlarının fotoğraflarına profili kapalı olmasına rağmen kolayca ulaşabiliyor.

Bu erişim, şu anda sadece fotoğrafla sınırlı durumda. Profili kapalı olanların fotoğraflarını görmede tek şart en az bir ortak arkadaş bulunması. Facebook kullanıcısı birçok kişi bu erişebilirlikten habersiz.

KULLANICILAR TEPKİLİ
Fotoğraflarının arkadaşı dışında bir başka kişi tarafından görünebilmesine bazı kullanıcılar tepki gösterdi. Kullanıcılar, arkadaşlarıyla paylaşılan özellerinin bir üçüncü kişi tarafından görünmesini istemediğini belirtildi.

GÜVENLİK KRİZİ GİDERİLDİ
350 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan ve kullanıcı kitlesi her gün artmaya devam eden Facebook’ta geçtiğimiz haftalarda güvenlik ayarları yeniden yapılandırıldı. Kullanıcıların güvenliğini daha da arttırmayı amaçlayan Facebook’un bu hamlesinden sonra ise kullanıcılarla Facebook yönetimi arasında
kriz patlak vermişti.

Facebook’un güvenlik ayarlarını değiştirmesiyle birlikte birçok kullanıcının profil sayfası dışarıya açık hale gelmişti. Güvenlik ayarlarını yeniden yapılandıran Facebook, profil sayfası kapalı kullanıcıların bilgilerini yeninden dışarıya kapalı hale getirdi.


kaynak: ekolay.net