Dünya yazılım devi Microsoft, yazılımda çığır açacak bir dönem başlatacağını açıkladı. Açıklama gittiği Çin'de protesto edilen Bill Gates tarafından yapıldı.

Yazılım alanında dünyanın en büyüğü olan Microsoft, bilgisayar kullananların sayısını ikiye katlamak için gelişmekte olan bazı ülkelerde 3 dolara yazılım satacak.

Uzakdoğu gezisi sırasında Çin’e yaptığı ziyarette bedava yazılım isteyenlerin protestolarıyla karşılaşan Microsoft’un kurucusu ve başkanı Bill Gates, söz konusu duyuruyu Pekin’de yaptı.

2015’e kadar bir milyar insana daha bilgisayar sağlamayı amaçlayan Microsoft’un bu avantajdan yararlanmak isteyen ülkelere tek koşulu, okullar için bedava bilgisayar sağlanması.

Dijital uçurumu kapatmak ve bilgisayardan yoksun 5 milyar insanı bu teknolojiyle tanıştırmayı hedefleyen paket, Windows XP Starter Edition, Microsoft Office Home ve Student, Microsoft Math 3.0, Learning Essentials 2.0 for Office ve Windows Live Mail programlarından oluşuyor. Microsoft’un yöneticilerinden Orlanda Ayala, bu kampanya için "Bu hayır işi değil, ticaret" dedi.

Haber7