İnternet devi Google, Pekin’in arama sonuçlarına koyduğu sansüre isyan edip rejim muhaliflerinin Google’daki e-posta hesaplarına yönelik saldırıları gerekçe göstererek, “Bu durum sürerse Çin pazarından çekiliyoruz” açıklamasını yaptı.


ABD’de arama motoru olarak başlayıp, dev bir küresel şirket haline gelen Google, dünyanın en büyük internet pazarından çekilmenin eşiğinde. Google, bundan böyle Pekin’in sansürüne boyun eğmeyeceğini açıkladı.

Google’ın Hukuk Müdürü David Drummond, resmi açıklamada, “İnternet korsanlarının Çinli insan hakları savunucularının Gmail hesaplarına ve 20 kadar şirkete yönelttiği saldırılar ile hükümetin internette ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik girişimlerinin ardından, Çin’deki faaliyetlerimizi gözden geçirmeye karar verdik. Bu kapsamda Google.cn’yi ve Çin’deki ofislerimizi kapatmamız söz konusu olabilir” dedi.

Bilgisayar korsanlığı soruşturmasını tamamlayan Google, Çinli muhaliflere karşı düzenlenen sanal saldırıların Pekin tarafından organize edilip edilmediği konusunda resmi bir açıklama yapmayı reddetti.

Pekin iddiaları reddetti
Pekin ise “Google’ın açıklamasının incelendiğini” belirtirken, muhaliflerin eposta hesaplarının çalınması girişimleriyle ilgisi olmadığını öne sürdü. Çin Komünist Partisi, şu anda 360 milyon internet kullanıcısı bulunan ülkede sanal alemin “kontrolsüz bir forum” olmasından endişeleniyordu. Tüm sitelere sıkı bir sansür uygulayan yönetimin propaganda sorumlusu Li Çangçun, geçen ay, “Batılı güçler, bizi batılılaştırıp bölme planlarından asla vazgeçmediler. İnterneti kullanarak ideolojik ve kültürel anlamda aramıza sızıyorlar” diye yazmıştı. ABD Yönetimi de devrede. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin’den açıklama talep ederek, “Siber uzayda güvenle iş görebilme modern toplum ve ekonomi açısından kritiktir. Google söz konusu açıklamayı yapmadan önce bize de bilgi verdi. Ciddi endişelerimiz var” dedi.

İki farklı Tiananmen
Tanklara sansür Google’ın Çince arama sitesi olan google.cn 2006 yılından beri faaliyette. Google, sitedeki resmi sansürü dün tek taraflı olarak kaldırdı. Daha önce, örneğin 1989’daki kanlı Tiananmen Meydanı olayları google.cn’de aratıldığında, Türkiye’den ulaşılabilen tank görüntüleri yerine Çin bayrakları fotoğrafları geliyor.

Ceza alabilir Sansürü kaldırıp Pekin ile yaptığı anlaşmayı bozan google.cn ceza alabilir. Buna karşın, Çin hükümetinin tüm ülkede uyguladığı internet filtresi nedeniyle Çinli kullanıcılar yine de her siteye ulaşamayacaklar.

Çinli şirkete yaradı Bu süreçten en çok Çin’in “milli” arama motoru Baidu kârlı çıkacak. Google’ın Çin borsasındaki hisseleri dün yüzde 1.5 düşerken, Baidu yüzde 7 artış kaydetti. Oysa Google’ın hedefi bu yıl Çin’de 600 milyon dolar ciro yapmak ve yüzde 30 olan pazar payını artırmaktı.

Bizi bırakmayın
Google’e destek veren yüzlerce Çinli, şirketin Pekin’in üniversite bölgesindeki merkezine akın etti. Google logosunun yanına çiçekler bırakıldı, “Bizi bırakmayın” sloganları atıldı.

kaynak: (Milliyet)