Artık tek mesajla ailelerin çocuklarının nerede olduğunu öğrenmesi mümkün olacak.
Infotech ve Turkcell işbirliği ile hayata geçirilen 'Neredegör' servisi, çocuğun, okulda, kursta, serviste nerede olursa olsun izlenmesine imkan sağlıyor.

Servis, sadece çocuğun değil, nerede olduğu merak edilen bütün yakınlar için Türkiye'nin her noktasında kullanılabilecek. Turkcell aboneleri, SMS ya da e-mail yoluyla istenilen kişinin nerede olduğunu harita üzerinden görebilecek. Infotech Bilişim ve İletişim Teknolojileri Genel Müdürü Ali Ufuk Peker, iki yıl içinde 100 bini aşan kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Şirketlerin elemanlarını takip etmek amacıyla sıklıkla kullandıkları takip sistemini geçen yıl başından bu yana geliştirerek 'neredegör' yazılımını hizmete soktuklarını anlatan Ufuk Peker, özellikle çocuklarını merak eden velilerin de böyle bir yazılıma ihtiyaç duyabileceği fikrinden yola çıktıklarını belirtti.

Sistemin işleyişi ise şöyle: İzlenecek kişi, 'Seçeceği rumuz'u yazarak SMS olarak yolluyor. İzlenecek kişiye talep 1-2 saat içinde SMS ile bildiriliyor. Kişi bu mesajı onaylarsa mesajı iletene de teyit mesajı gönderiliyor. Takip edilen rumuzlara ait cep telefon numaraları NeredeGör servisine ulaşmıyor, numaranın sadece Turkcell'in bildiği bir yöntemle şifrelenmiş hali ulaşıyor. NeredeGör tüm konum sorgularını bu şifre aracılığı ile yapıyor. Şifreyi telefon numarasıyla eşleştirmek veya kim olduğunu belirlemek NeredeGör servisi açısından mümkün değil. Turkcell iletişim ağı kapsamındaki her yerde kullanabilen bu servisten rumuz almış olan Turkcell abonelerini listeye eklemeniz mümkün. Sayı sınırlaması bulunmuyor. Size bu hizmeti sunan internet sitesine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra raporlama kısmından istenilen rumuzu seçerek, ulaşmak istenen tarih aralığında geçmiş konum bilgileri sözel veya harita üzerinde raporlanabiliyor. Ücretlendirme, listeye eklenen ve onay veren rumuz sayısı üzerinden haftalık olarak yapılıyor. Eklenen her rumuz için 10 SMS/20 kontör haftalık olarak ücretlendiriliyor.

veteknoloji.com