Sony Vaio VPC-X1 serisi netbook, yapım kalitesi, tasarım, ebat ve incelikle klasmanında liderliğe oturdu.

Ucuz ve hafif netbook kategorisinin doğmasıyla, ultra-taşınabilir laptop kategorisinin lideri Sony’nin zor durumda kalabileceği akla gelebilir. Ancak firmanın Türkiye’de de piyasaya sürülen X1 serisini elinize aldığınızda, cihaza ‘netbook’ demeye diliniz varmıyor.

Önce hakkıyla kazandığı etiketleri sıralayalım: Dünyanın en hafif laptopu, yüksek çözünürlüklü ekrana sahip tek netbook, dünyanın en ince netbook’u. Cihaz sadece 780 gr ve 13.9 mm kalınlığında. Yani bugün ‘ultra-taşınabilir’ iddiasındaki en hafif netbook’tan bile en az 440 gr daha hafif. Bugün bayiden alacağınız ortalama bir kadın dergisinden bile daha ince ve hafif olduğunu söylersek sanırız daha çarpıcı olur.

Fiyatını göz önüne aldığımızda (yaklaşık 3400 TL) esasen çok gezen iş insanlarını hedeflediğini düşündüğümüz Vaio X1, 11.1 inç yüksek çözünürlüklü LED X-black ekrana sahip. Enfes görüntü kalitesinin yanında, Sony’nin seçtiği bu büyüklük netbook’ların genellikle 10 inç olan ve açıkçası pek de kullanışlı olmayan ekranlarına göre gerçekten büyük fark yaratmış. Parlakla mat arası bir kaplamaya sahip ekranın renk ve kontrastı süper, gün ışığında görülebilirliği oldukça yüksek.

Tuşlar küçük ama aralarında mesafe olması akıllıca. Böylece en tombul parmaklıların bile tuş ıskalaması zor. Klavyede yazarken alıştığımız tok tuş sesini duymamak başlarda ‘yazamıyormuş’ hissiyatı uyandırsa da zamanla alışıyoruz.

Tuş takımına zamanla alışılıyor.

TAŞINABİLİRLİK ADINA HERŞEY

Cihazın ağırlığını asgaride tutmak için kasa tamamen karbon fiberden imal edilmiş. Çokça parmak ve el izi tutsa da makineye ayrı bir karizma kazandırıyor. Hem bu nedenle, hem de inceliğinden ötürü esneme tehlikesi bulunduğundan, aleti çantaya bir koruma kılıfı olmadan koymak üzücü sonuçlar doğurabilir.

Performansa gelirsek, Intel Atom Z serisi işlemci ve 2GB bellek makinede kurulu bulunan Windows 7 Professional’ı yeterince hızlı çalıştırabiliyor. Bu denli ince bir makinede kaçınlmaz olan solid-state bellek 256GB kapasiteye sahip. Temel ofis ve internet programlarını kullanarak, üzerindeki standart 4 hücreli pille cihazı 6 saati aşkın bir süre kullanabildik.Karbon fiber kasa sayesinde ağırlık 780 grama kadar düşürülebilmiş.

Bu fiyat segmentinde bekleyebileceğ iniz tüm bağlantı özellikleri X1’de mevcut. Bluetooth,802. 11n wi-fi dışında, pilin altında 3G/HSDPA modem kart yuvası bulunuyor. Önde Sony’nin Memory-Stick ve daha popüler SD bellek kartı tiplerini çalıştıran kart yuvası, yanlarda iki adet USB girişi ve VGA çıkışı bulunuyor. Ancak USD girişlerinin birbirine bu kadar yakın olmaması ve bir HDMI çıkışı bulunması hoş olurdu.Şıklık ve kalite numunesi Vaio X1'i çantaya kılıfsız yerleştirmek üzücü sonuçlar doğurabilir.

SONUÇ
Sony Vaio VPC-X11S1, işlev olarak baktığınızda, 1000 TL’lik 3G’li bir netbook’un yaptığı işten fazlasını yapıyor sayılmaz. Ancak tasarımı, boyutları, hafifliği, her parça ve detayının üstün kalitesiyle diğer hiçbir netbook’u kendisine rakip görmüyor. Kısacası, taşınabilirlik, malzeme kalitesi ve güzelliğe ne kadar parayı layık gördüğünüze bağlı olarak X1’e vereceğiniz fiyat/performans puanı da değişiklik gösterecektir


.ntvmsnbc.