Cep telefonu servis sağlayıcıların 3G yarışı hızla devam ediyor. İşte bugün olanlar...


Tüketicilerin kullandığı ürünler henüz belirli bir hızın üzerinde 3G desteklemiyor, ancak Türkiye'de operatörler arasında bir 3G hız yarışı başladı.
Geçtiğimiz hafta düzenlenen Turkcell testinden sonra bugün de Vodafone bir hız testi düzenledi. Bu hız testinin amacı "En hızlı internet bizde" demek ve ileride yeni standartlarda da kaliteli hizmet sunulacağını göstermek.
CHIP Online bu testi de yapıldığı yerde gözlemledi. En çok dikkat çeken, Vodafone testinin temel farkı tek bir noktadan değil, aynı anda birkaç noktada hız testi yapılmış olması. Bu yerlerden biri Maslak'ta, biri de Taksim'deydi. Test sırasındaki yapılan gözlem sırasında hızlar değişiyordu. Gözlemlediğimiz hızlar 42.0Mbps minimum hız, 41.2Mbps anlık hız, 42.6Mbps maksimum hız oldu.
Vodafone test sonucunda Turkcell'i az bir farkla geçmeyi başardı. Turkcell en fazla 42.2Mbps hıza ulaşmıştı. Bu hızlar mobil internet bağlantısı açısından oldukça yüksek değerler. Ancak son tüketicinin kullanımına girmesi en azından bu yılın sonunu veya daha gerçekçi olmak gerekirse 2011'in başlarını bulacak gibi görünüyor.
Burada önemli bir nokta var, tüketici için bu hızların anlam ifade etmesi için dizüstü bilgisayarlar için yeni nesil modemler, ve yeni nesil cep telefonları gerekiyor.



hurriyet