Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetli Atlantis uzay mekiğinin yoğun bir çalışma temposuyla haftayı tamamlayan mürettebatı bugün dinleniyor.

Mekiğin astronotları Garrett Reisman ve Michael Good, dün yaptıkları son uzay yürüyüşünde, her biri 170 kiloluk iki dev bataryayı Atlantis'in kargo bölümüne yerleştirmek dahil tüm görevleri başarıyla yerine getirdi.

Atlantis ve altı kişilik mürettebatı yarın UUİ'den ayrılacak ve Çarşamba TSİ 15.44'te dünyaya inecek.

Mekik astronotları hafta boyunca yaptıkları çalışmalarda, uzay istasyonuna altı yeni batarya, yedek anten ve yeni bir modülü yerleştirdiler.

6 metre uzunluğunda ve 2,32 metre çapındaki 5 tonluk basınçlı Rus yapımı modül, Rus Soyuz ve Progress uzay araçlarının yanaşması ve malzeme depolaması için kullanılacak.

Bu seyahatten sonra Eylül ortasında Discovery ve Kasım sonunda Endeavour'un yapacağı iki uçuşun ardından, yaklaşık 30 yıldır hizmet veren uzay mekiklerinin müzeye kaldırılması öngörülüyor.

Mekiklerin görevinin sona ermesiyle ABD, 2015'e doğru yeni bir fırlatma sistemine sahip olana kadar astronotlarını UUİ'ye ulaştırmak için Rus Soyuz füzelerine bağımlı olacak.

kaynak: Haber7