Uluslararası akredite çalışmaları tamamlanmış ülkemizde toprak alanında ilk ve tek laboratuvar olan Park ve Bahçeler Müdürlüğü Laboratuvarı açıldı.
Laboratuvarda kimyasal gübre analizleri, toprak ve bitkide organik tarım için kalıntı analizleri, kış çalışmalarında kullanılan tuz ve solüsyonların analizleri, otoyol boyaları, yangın söndürme çalışmalarında kullanılan köpük ve kuru kimyevi tozların da analizleri de yapılabilecek.
Laboratuvarın açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bu laboratuvar, sadece ülkemize değil tüm insanlığa katkı sağlayacak. Gelecek kuşaklara, emanet aldığımız toprağı taşıyoruz" dedi.


SADECE TOPRAK DEĞİL BİTKİ ANALİZİ DE YAPILIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyada, nüfus artışı, şehirlere göçün fazlalığı, dünya nüfusunun yüzde 75'inin şehirlerde yaşaması ve tarım alanlarının giderek daralması nedeniyle ciddi bir sıkıntı yaşandığına dikkati çekti.

Topbaş, bilgi çağındaki bu süreçte, olabildiğince bilgiyi üretmeye ve teknolojiyi kullanmaya çalıştıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Dışarıya bağımlı olmamaya özen gösterdik. Burada bulunduğumuz alan bize Köy Hizmetlerinden geçen bir nokta. Bu alan geçmişten bugüne kadar toprak analizleri yapılan bir çalışma merkeziydi. Sadece toprak analizi yeterli değil. Daralan tarım alanlarının çok bilinçli kullanılması gerekiyor. Doğru kullanmıyorsanız sonuçlarına da katlanmak zorundasınız. Randıman düştüğü gibi alanları da kaybetmekle karşı karşıyasınız. Yani bir araziyi sularken herhangi bir suyla sulamanız mümkün değil. O suyu ne kadar hangi ölçekte vereceksiniz veya yaptığınız tarımda ne kadar suya ihtiyacınız var onu bilmeniz gerekiyor.''

Açılan laboratuvarda, topraktan bitkiye, gübreden suya birçok şeyin analiz edilebileceğini anlatan Topbaş, ''İşte burada Türkiye'de tek akredite olmuş, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün dışarıdan danışmanlık almaksızın yaptığı, güzel bir laboratuvar var. Bu laboratuvarda, sadece toprak analizi değil, bitki analizi de yapıyorsunuz. Yani bitki topraktan ne almış ne duruma gelmiş bunu analiz edebilme imkanı var. Gübrenin ve suyun analizi de yapılıyor. En doğru analizleri yapmak suretiyle ne kadar toprağın neye ihtiyacı var bunu görmeniz ve suladığınız suyun da kalitesini, durumunu, hangi ölçekte su vermeniz gerektiğini görebileceğiniz bir merkez'' dedi.

Laboratuvarın bu yönüyle Avrupa'da sayılı merkezlerden birisi haline geldiğini kaydeden Topbaş, laboratuvarın sadece İstanbul ve çevresine değil, bütün Türkiye'ye hizmet vereceğini söyledi.

Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''35 santimlik toprak 1050 yılda oluşuyor. Cevherden, altından kıymetli. Böyle kıymetli bir değeri doğru kullanmak gerekir. Bu laboratuvarda yılda 3 bin 500 müracaat, 55 bin farklı analiz yapılarak ve değerleri biçilerek doğruları yapma imkanını ortaya koyuyor. Bu katkı, insanlığa katkı. Yani bir karış toprağı kurtarıyorsak insanlığa karşı bir vecibeyi yerine getiriyoruz anlamı taşır. Gelecek kuşaklara, emanet aldığımız toprağı taşıyoruz anlamı taşır.''LABORATUVARIN ÖZELLİKLERİ

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından devralınan ve modern cihazlarla donatılan laboratuvarda, toprak, sulama suyu, toprak düzenleyiciler ve bitki analizleri yapılarak, yılda ortalama 3 bin 500 numunede 55 bin parametre analiz edilebilecek.

Yurt içi ve yurt dışından gelen numunelerin test edilip onaylanmış ulusal ve uluslararası yöntemlerle analiz edilebileceği laboratuvarda, ayrıca kimyasal gübre, toprak ve bitkide organik tarım için kalıntı, kış çalışmalarında kullanılan tuz ve solüsyonların analizleri, otoyol boyaları, yangın söndürme çalışmalarında kullanılan köpük ve kuru kimyevi tozların analizleri de yapılabilecek.
İnternetHaber