Google, Caffeine adını verdiği yeni indeksleme sistemi ile kullanıcılara en güncel ve canlı içerikleri sunmayı hedefliyor. Google'ın arama motoru artık her şeyi anında yakalayacak.
Google, kullanıcılara daha güncel arama sonuçları ulaştıracak yeni bir Web indeksleme sistemi geliştirdiğini açıkladı. Caffeine adlı bu yeni sistem, Google yetkililerine göre önceki sistemden çok daha canlı sonuçlar verebilecek.
Önceki sistemde Google her gün Web'in bir kısmını tarayıp, o bölümde bulunanları kendi indeksine ekleniyordu.. Caffeine ile beraber bu indeksleme işlemi her an yapılıyor olacak. Yani bu işlem için her günün belli saatleri beklenmeyecek. İnternete eklenen bir içerik anında Google'da yer alabilecek.


Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, Google ilk kurulduğunda ancak dört ayda bir indekslerini yeniliyordu. 2000 yılında ayda bire çıkan bu işlem daha sonra sırasıyla 10 günde bire ve haftada bire çıkmıştı. Şimdi ise Caffeine ile birlikte neredeyse gerçek zamanlı indeksleme yapılacak.
Google yetkilileri Caffeine sisteminin günde yüz binlerce GB'lık veriyi indekslerine eklediğini belirtiyorlar.

kaynak: Haber7