Dünyada birçok insan sabahları uyanabilmek için çay, kahve veya enerji içeceği içiyor.Gün içinde çok fazla kahve içenler, kafeinin etkisine çabuk alışıyorlar. Beden kafeinsiz kaldığı zaman yorgunluk, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu ortaya çıkıyor. İngiliz ve Alman bilim insanları şimdi kafein, korku, konsantrasyon ve alışkanlık etkilerini araştırdı.

Araştırmaya katılan 379 kişiden yarısı ya çok az ya da hiç kafeinli içecek içmiyordu, diğer yarısı ise orta veya yüksek oranda kafein alanlardı. Yani ikinci gruptakiler günde en az bir fincan kahve içiyordu. Bu insanlar kafein içerikli içeceklerden on altı saat boyu tamamen uzak durduktan sonra kendilerine kafein veya plasebo (etkisiz ilaç) verilmiş ve hissedilen korku, konsantrasyon ve baş ağrısı durumu kontrol edilmiş. Bilim insanları aynı zamanda genetik incelemeler de yapmış.

Birkaç yıl önce Adenosin-A2A-reseptöründeki genetik bir varyantın hissedilen korku üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştı. Kafein insan beyninde bu reseptöre tutunmakta. Araştırmadan ortaya çıkan sonuca göre belli başlı genetik donanıma sahip kişiler, kafein yüzünden daha fazla korku hissediyor. Ancak anlaşıldığı üzere bu durum tüketim miktarıyla ilgili değil. Hatta özel reseptör varyantına sahip katılımcılar ortalama olarak daha fazla kafein tüketiyorlar, ki bu da alışkanlık yaptığı için korku duygularının azalmasına neden olmakta. Daha fazla kafein tüketenlere on altı saat sonra plasebo verildiğinde baş ağrısından ve konsantrasyonun zayıflamasından şikâyet etmiş. Oysa katılımcılara kafein verildiğinde baş ağrısı ortaya çıkmadığı gibi konsantrasyon gücü de artmakta. Düzenli ama düşük miktarda kafein tüketimi, her şeyden önce dikkat kaybı üzerindeki negatif etkiyi azaltıyor. Kafeinin konsantrasyon gücünü uzun vadeli olarak arttırdığı ise doğru değil.

veteknoloji.com