Almanya'da hükümete bağlı Federal Enformasyon Güvenliği Ajansı, Apple'ın ürettiği İphone,iPad ve iPod Touch'larda iki kritik güvenlik açığı olduğu açıklandı.


Almanya'da hükümete bağlı resmi bir kuruluş olan Alman Federal Enformasyon Güvenliği Ajansı, Apple tarafından üretilen iPhone, iPad ve iPod Touch'larda güvenlik açığı olduğunu açıkladı.

Ajansa göre, bu cihazların kullandığı iOs işletim sisteminde bulunan en az iki güvenliği açığı, tehlikeli
birinternet sitesine girildiğinde ya da PDF dosyası açıldığında potansiyel hacker'ların da cihaza girmesine neden olabiliyor. Ajans, "Bu güvenliği açığını kullanan hacker'lar, cihazlara girerek özel fotoğrafları, bilgilere veya email'leri ele geçirebilir.

Hatta bu açık kullanılarak
telefon görüşmeleri bile dinlenebilir" dedi. Almanya'daki Apple şirketi sözcüsü Georg Albrecht de bu rapordan haberleri olduğunu ve gereken incelemenin yapılacağını söyledi.

Ajans, raporunda "Henüz bu açık kullanılarak yapılan bir
hacker saldırısı gözlemlenmedi. Ancak bu açığın korsanlar tarafından kullanılması an meselesi olabilir" denildi. Ajans, bu cihazları kullananlara PDF dosyası açmamaları ve güvenmedikleri internet sitelerine girmemeleri uyarısı yaptı.

kaynak: (Vatan)