"Youtube" yasağı yetmedi, şimdi de bu siteyi kapattılarYoutube sitesinin en büyük rakiplerinden biri olan bir video sitesi, 28 Eylül 2010 tarihinde alınan koruma kararı gerekçesiyle erişime kapatıldı. Bu site de youtube gibi kapandı.
Kararın duyulmasıyla birlikte, internet kullanıcıları, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde yasağı protesto etmeye başladılar.

Site Neden Yasaklandı?

Peki Vimeo neden kapandı? Bu kararın CHP'li bir milletvekilinin şikayeti üzerine verildiği iddia ediliyor. Yine aynı iddiaya göre kendine ait, özel görüntülerin sitede izinsiz yayınlandığı gerekçesiyle savcılığa başvuran vekil, Bilişim Suçları Yasası gereği sitenin erişime kapanmasını sağladı.

Vimeo sitesi, sadece yüksek çözünürlükte videolar yayınlamasıyla ünlüydü. YouTube'un aksine bu sayfa üzerinde sadece kaliteli ve sanatsal içeriği bulunan materyaller yayınlanabiliyordu.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, YouTube, HD yayın politikasını bu siteden esinlenerek başlatmıştı.

"TÜRKİYE'DE İNTERNET SANSÜRÜ YOK"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ABD'nin Columbia Üniversitesi'nde Türkiye'de internet sansürü olmadığını belirtmiş, bazı internet sitelerine erişememe konusunun vergi kanunlarının yetersizliğinden kaynaklandığını söylemişti.

Vimeo dahil erişime engellenmiş 7365 websitesi bulunuyor.

Bunların istatistiksel dağılımı ise şöyle:
Mahkeme Kararı Yazanlar (6295)
Mahkeme Kararı Yazmayanlar (1039)
Erişim Engeli Kaldırılanlar (35)
Engellenen Wordpress Blogları (19)
Engellenen Blogger/Blogspot Blogları (35)


haberaktuel